lisans koleji sol
lisans koleji
  • 15.04.2021
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

ÖFKE KONTROLÜ 

Öfke kontrolü ile ilgili kurslar var mı bilinmez; ama milletçe buna ihtiyaç olduğu muhakkak. 

Her yerde telafisi güç öfke patlamaları yaşanıyor veya her an yaşanabilir. Bazen dozu kaçmış bir şakanın bile elim sonuçlar doğurduğu vaki olmuştur.

Hele bu son zamanlarda  işsizliğin,yoksulluğun, geçim endişesinin ailevi meselelerin insanlarımız üzerindeki olumsuz etkileri,böyle  anlık öfke patlamalarına yol açtığı bilinmedik bir durum değildir.

Allah'ın; insanoğluna bahş  ettiği insani cevherlerin bu öfke seline kapılıp gitmesi yaşamsal alanda ciddi sorunlara yol açtığı gözardı edilemeyecek kadar önem arz eder. 

Aklın durduğu, hislerin mantığa galebe çaldığı,sağlıklı düşünmenin dumura uğradığı;salt öfkenin  neden olduğu kavgalarda otomatikman savunma ve silah moduna geçen bedensel bir takım organların kontrolsüz işleyişi  o anı zor bir sürece sokacağı işten bile değil.

Allah'ın doksan dokuz isimlerinden müsemma olan insan, ona verilen sabır cevheri üzerinde  bir yaşamı tesis edebilseydi,her şey daha müspet bir şekilde tezahür edecekti.  

Paylaşılmayacak neyimiz var bu geçici konaklama yeri  olan dünyada. Bunca hırs bunca,sahip olabilme gayretkeşligi,bunca mücadele ne demek oluyor?Değer mi egosal çıkarlar için  insanlık bahçesini  tarumar etmeye ...

Zor mu her sorunu makul bir çerçevede ele alıp, makul bir çözüm yolu bulmak...Hakkımız var mı içindekilerle birlikte  Allah'ın olan bu dünyayı biribirimize dar etmeye...

Yarın ahiret gününde,Allah; "size dünya denilen cenneti yaşamanız için emenet verdim,şimdi bu emaneti verdiğim gibi bana teslim edin derse; ne cevap vereceğiz?...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.