lisans koleji sol
lisans koleji
  • 20.10.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

MUCİZELER

MUCİZELER

Mucize mi görmek istiyorsunuz?Tabi ki neden olmasın...

Şöyle tefekkür gözlüğünüzü takıp,şuur penceresinden bakmanız yeter de artar bile...

Mesela şu çiçekten diğerine konan bir arıyı  takip etmekten başlayalım isterseniz...Nasılda işinin ehli gibi çalışıyor değil mi?...Acaba hangi kimya fakültesinde okudu sizce...Bir ücret almadan bal gibi bir şifa kaynağını işleyerek bize sunmasının nasıl bir  izahı  olabir?..

Ya ipek böceği!..Yediği otu;küçücük gövdesine yerleştirilen tezgâhta dokuyup, ipek gibi kıymetlı bir kumaşı giymemiz için hazır hale getirmesine ne demeli...

Lütfen bakmaya devam edelim!.. Şu gördüğümüz bahçede, bize tatlı tatlı tebessüm eden çeşitli  renkteki  çiçeklere bir göz gezdirin isterseniz...Havaya saçtıkları değişik güzel koku ve renkleriyle bulundukları yerleri nasılda güzelleştiriyorlar.Acaba  tüm bilim adamları bir araya gelse tek bir yaprağını yapabilirler mi? Adı üzerinde "Mucize"Yani göreni  aciz kılan...

Evet,kaldığımız yerden devam diyoruz... Bir bülbül takılıyor bakış açımıza bu sefer...Güle serenat mı ediyor ne!..Ona bu sevda duygusunu veren kim diye bir soru süzülüveriyor akıl pınarından ...Mantık süzgecinden süzüp tahlil ediyoruz.Çıkan kesin ve kati sonuç;bize her şeyin yüce bir yaratıcının dest-i kudretineden inkişaf ettiğini  gösteriyor.

Her görünenin üzerindeki imzaya dikkat edin bakın ne göreceksiniz...Göremediniz mi; tefekkür gözlüğünüzü biraz parlatın o halde!.. İmza da "Allah"lafzının gün gibi ortada olduğunu gördünüz işte... Şimdi  bu durumda; etkilenip "Sübhanallah" dememek mümkün mü sizce?..

Şu kaya parçası üzerindeki yeşeren çimenler var ya!..Biz bir ipliği iğne deliğinden geçirmek için zorlanırken;bunlar nasıl oluyor da zorlanmadan o söz konusu kayayı delebiliyorlar...

Koca bir ağacın küçücük bir çekirdek iken;altında bulunduğu toprağın üstüne çıkıp; dal budak sarması nasılda sonsuz bir kudretin varlığına şehadet ediyor düşünmek lazım.

Herşeyi  ama herşeyi gözden  geçirelim...Atomo,Molekülü,hücreyi her ne varsa; tek bir elden künfeyekün tezgahında işlenip varlık alanına dahil olduklarını büyük bir hayret ve hayranlıkla  müşahede edebiliriz...

Uyurken beden şehrinin farklı köşelerinde ayrı görevlerle muvazzaf organlarımızın bizi rahatsız etmeden İlahi bir düzen içinde görevlerini ifa etmeleri aranan mucize için yeterli delil deģil midir?.

Örnekler vermeye bu kısacık ömrümüzün yetmiyeceğini bilip; bu konuda azla iktifa ederek ;çokça anlamanın en doğru yol olduğunu söylüyor,arada sırada tefekkür gözlüğünü takıp mucize arayışına devam edilmesini öneriyorum ..

Şimdilik bu kadar yeter diyerek evinize gidip kendinize bir kahve yapın...Elinizde kahve fincanıyla duvardaki asılı duran aynayla göz göze geldiğinizde;oradaki ikizin; eminim sana"Sen zaten başlıbaşına bir mucizesin "diyerek göz kırpacaktır.

'Düşün!'Diyecek...Her şey bir tesadüf eseri olsa;gözlerin koltukların arasında,burnun vücudunun ters bir yerinde,ağzın kafanın arka kısmında bulunsaydı ;sen şu an yudumladığın  kahveyi böyle kolay içiyor olamayacaktın...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.