lisans koleji sol
lisans koleji
  • 05.08.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

"Mariz bir asrın, hasta bir unsurun, alil bir uzvun reçetesi, ittibâ-ı Kur'ân'dır"Bediüzzaman hazretleri...

ASR-I SAADET 
(Asıl Medeniyet)

Aile efradına"Çorbayı fazla yapın ki,Yahudi komşularımıza da götürebilesiniz"diyerek komşu hak ve hukukunu en iyi şekilde gözeten zat;Asr-ı Saadettin yegane mimarı Hz Muhammetten  (SAV) başkası değildi...İnançlarını bir başkasına zorla dayatması bulunmayan,herkesi dininde özgür bırakacak kadar insani boyutu erdem olmanın ötesinde, en uç tepeye taşınmış yüce bir önder...

Eşleri arasında adalet terazisi şaşmayan,onlara son derece iyi davranmayı bilen,kibarlıkta eline kimsenin su dökemeyceği nazik bir insan.

Yabana atılamayacak kadar demokrat yönü olan bir lider..İleri görüşlü oluşu tartışılmaya mahal olmayan yüce bir bilge...

Nitekim, vefatından önce,yerine sahabeleri içinde en yaşlısı olan sadakat timsali Hz Ebubekiri seçmesi;onun son derece ileri görüşlülüğüne en bariz argüman değil midir?

Aynı zamanda yakın akrabası olan Hz Ali'yi ilk halife seçmemesi,onun İslam davasına halel getirmemesi ile ilgili bir tedbir olması yanı sıra, akrabaları için bir torpilin de söz konusu olmadığının göstergesidir.

Cahiliye döneminde hakları verilmeyen kadınları hak sahibi yapıp,o konuda şerii yasaları yürürlüğe koyarak başlatan yine peygamberimiz olduğu unutulmamalıdır.

Üstünlüğün takvada olduğunu,renginden dolayı öyle bir statünün mümkün olamayacağını, köleliğe şiddetle karşı olduğunu dünyaya haykıran en cesur yürek...

Daha ilk yıllarında bunu net olarak ortaya koyduklarını biliyoruz. 

Hz Ebubekir'in;Bilal Habeşinin kölelikten azad edilmesi için,önce kölesini serbest bırakması, İslam'ın köleliğe menfi  bakış açısını tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır.

Medeni diye övgüler tepsisinde sunumu yapılan bu asrın;her gün kadınlara yapılan şiddete sahne olması nasıl izah edilebilir sizce?..

Dün;hatta şu ana dek, başta Amerika ve  benzeri Batı ülkelerinde;sırf derileri farklı renktedir diye  insanlar zulme, envai çeşit işkencelere maruz kalmadı mı?

Şimdi birileri kalkıp, bana bu zamana dair bir  medeniyet'tin varlığı ile ilişkin bir anlatıma yeltenmesın... 

Her gün kadınların şiddete uğraması m;yoksa masum hayvanlar'ın çeşitli işkence yöntemleriyle  öldürülmesi mi, veya sudan bahanelerle insanların birbirlerinin yaşam haklarını  ihlal etmesi mi medeniyet?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.