lisans koleji sol
lisans koleji
  • 18.04.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Koronavirüsü Dersi!

Allah birlikten yanadır.Ortak yaşam alanı yaptırdığı Dünya'da beraber sorunsuz bir birlikteliğin tesisi için gönderdiği onca kitap ve peygamberlere rağmen, insanoğlu tüm sapkın emellerini gerçekleştirmek adına fitne ve fesat'lıklarıyla  toplumda tefrikkalar üretmekten geri durmuyor.

Komşunun komşuya selam dahi vermekten kaçındığı, yakın akrabaların bile biribirlerinden uzak durmayı tercih ettiği izalâsyon içerikli bir paradigma'nın toplumsal yapılanmada söz konusu olduğu bu zamanda Korona denilen bir ölümcül virüsün birdenbire ortaya çıkıp, dost-düşman herkesi aynı mecrada buluşturup önlem aldırmaya sevk etmesinin üzerinde bir tefekkür'ü zorunlu kılmıyor mu ?

Bu üç günlük ölümlü dünyada,neyin peşindeyiz kestirmek güç.Ölüm gelince mal mülk şan ve şöhretin kurtuluş için birer dayanak oldukları söylenebilir mi?

 

Kim öbür dünyaya ne götürmüş ki bizde götürelim.Nedir bu savaşların,katliamların arkasındaki neden?

Bir Folozoff''un "İnsanlar birbirlerini boşuna öldürüyor;zaten günün birinde ölecekler"Demesi manidar değil mi?

Hamuru saygı sevgi ve karşılıklı hoşgörüyle mayalanmış sosyal bir birliktelikten her yana saçılacak ışıkların eşliğinde, geleceğe giden koridorda güvenli ve sorunsuz  bir yolculuğu gerçekleştirmek; kainatlar'ın  efendisi olan Yüce Allah'ı da hoşnut edeceğine hiç kimsenin şüphesi olmasın.

 Allah'ın 99 ismi şeriflerden bir tanesi de Rabtır.Yani öğreten, terbiye eden...

 Bu isminden neşet eden yaptırımlar zaman zaman  azgınlığ'a düşmüş kulların hizaya çekilmesi için şiddetli cezalar şeklinde tezahür etmiştir.

Nemruttun bir sivrisinekle ; Firavunun balçıkla helak olması bahse konu bir teeddübbün bu tarz cezalar kapsamında diğer kulları için de olabileceğinin işaretleri verilmiştir.

Evet şuan dünya müşterek bir felaketle karşıyadır.Gözle görülemeyen  bu virüsün aslında bir musibet olduğunu,her musibetten ibret alınması gerektiğini idrak etmeliyiz.

Korkmamalıyız,tedbirimizi alarak,taktirini  yüce Allah'a bırakmanın huzuruyla, yaşama kaldığımız yerden devam etmeye çalışalım.Allah;tüm dünya toplumlarını korusun!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.