lisans koleji sol
lisans koleji
  • 22.07.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

İSLAM DA KADIN

Karşıt cinslerin;bir sentez’in oluşumuna katkı sunarak yaşam platformuna dahil ettikleri bir serüven’dir evlilik…Bu muayyen süreçte, her zaman varlıklarını gündemde tutan sevgi, saygı,ve karşılıklı ulvi duyguların süreçteki gidişata eşlik etmeleri sağlıklı bir seyrin vazgeçilmezleri olduğu muhakkak.
Bu biribirine zincirleme bağlı duygulardan birinin sekteye uğraması sonucu, bu kutsal yapının temelinde bir sarsıntıyı söz konusu yapabilir.
Çiftler arasında bir anlaşmazlık cereyan ediyorsa; bunun en reel çözüm yolu boşanmaktan geçer. Boşanıyor diye şiddette baş vurmanın vahşi'lik ten öte bir durum olduğu göz ardı edilmemelidir. Tüm dinlerde şiddetin her türlüsü men edilmişken, buna dair Kur’an da başta ‘Nisa’ süresi olmak üzere bir çok ayet ve süre mevcut iken; hala şiddet gibi gayri insani bir davranış ta ısrarcı olmanın karşılığı yarın ruz-î  mahşerde elim bir ceza olacağı ,iki kere iki dört eder derecesinde  katidir. Yüce Allah’ın ayakları altına Cennetini serdirıp  yücel’tiği kadına hiç kimsenin şiddet uygulamaya hakkı yoktur. Sadece insan da değil; hiç bir canlı türü şiddeti hak etmez;zira şiddetin beslendiği kaynak zulümdür,zulüm yapan zalimdır.Kuşkusuz Allah zalimleri sevmez.
Babaerkil bir toplum da, evlilikte erkek her ne kadar önde gibi gözükse  de ;bu, kadının ondan aşağı bir statüde olduğunu göstermez.
Toplum literatüründe bu sevimsiz kavramın çıkarılıp, unuturulması konusunda ailelerin çocuklarını bilinç’lendirmesi cihetine gitmesi gerekir. Okullarda da bununla ilgili öğretiler sıklıkla yapılmalı.
Erkeklerin yaptığı tüm işlere; kadınların da tam ve eksiksiz katılım sağlamaları  cinsiyet üstünlüğünü ortadan kaldırmıyor mu? Peygamberler, liderler, kahramanlar doğurup, yetişmeleri için her zorluğa katlanan kadınların, şiddet kavramıyla yan yana zikir edilmesi bile son derece utanılacak bir durumdur.
Tarihte nice kadın hükümdarlar var ki ;benim diyen zalim imparatorları dize getirmişlerdir. Meselâ  İskit kraliçesi Tomris Han’ın; Pers kralı Kurusu yenip esir alması gibi.
Kadınla;erkeğin eşitliğine vurgu yapılması,kadına bir lütuf değil,olması gerekendır.Doğal olan da budur.
Allah hiç bir topluma böyle menfur olayları yaşatmasın…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.