lisans koleji sol
lisans koleji
  • 20.07.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

İLAHİ EMİRLER VE YASAKLAR

Yüce Allah; her çeşit azalardan donattığı ve yaratılanlar içinde eşref-i mahluk statüsüne yükselttiği insanlardan,onlara  emanet verilen tüm azalar’ın kullanımı ile ilgili hesap soracağı, bir tefekkürü icra ederek kavrayabilmemiz hiçte zor değildir.

Nasıl ki aldığınız pahalı bir makinayı; doğru ve amaca uygun çalıştırmanız için, beraberinde verilen kulanma kılavuzuna  göre davranmanız’ın gerekirliği söz konusu ise; insan oğlunun tüm azalarından,onların nasıl bir amaç’a hizmet için kullanıldığının hesabı  Mahkeme-i Kübra’da sorulacaktır.

Tek bir saç telinin bile şahitliğine baş vurulacağı  o malum mahkemenin seyri ; alınacak karardan sonra,verilecek taltif veya cezaya bağlı olarak durum arz eder.

Eller,düşen birine yardım için uzanırsa hayra;bir mazluma zulüm için kalkıyorsa günaha sebep teşkil edeceği iki kere iki dört eder derecesinde sabittir.

Günahın yaşam kurallarına olan aykırılığı, şu örnekle açıklanabilir.Sizce yazlık elbiselerinizle kışın  karlı fırtınalı havada; sıfırın altında eksi bilmem kaç derecede yol yürümenizin doğruluğundan  bahs edebilir miyiz?

Düşünün!Yaşamınız süresince, herhangi bir sıkıntıya maruz kalmamanız için son derece bilgili bir hekim tarafından elinize bir reçete sunulmuşsa;bu durumda kendinizi o reçeteye göre bir programa tabi tutmanız daha akıllıcı olmaz mı?

Siz hiç tersine akan bir nehir gördünüz mü?Yada ne kadar büyük olursa olsun; dalgaların sürüklediği sularını, kıyıya  ulaş’tırdıktan sonra tekrar geri çeken denizin haddini hiç aştığına tanık oldunuz mu?
Bu olaydaki mutlak itaatin olması,emr-i bil Maruff’a olan sonsuz bir teslimiyetin  vücuda gelmesi, doğacak bir felaketin olmasına bir engeli vârit kılar.

Emr-i bil maruf ve nehy-i anil münker, farz-ı kifayedir. Maruf, dinimizin emrettiği hususlardır. Münker ise, dinimizin yasakladığı, yani Allahü teâlânın razı olmadığı işlerdir.
İşte beşeriyyet’in yaşamları boyunca bu prosedür üzerine amelleri ni dizayn etmeleri için en reel yöntem.
Bu konsepte ait bir entegrasyonun zorunlu kılınması sonsuz Rahmet sahibi olan Allah’ın bize sıkıntılar yaşamamamız için bir Lütfü olduğunu idrak etmemiz lazım.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.