lisans koleji sol
lisans koleji
  • 04.10.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

İDEAL GENÇLİK.

"Asım'ın  nesli diyordum ya;nesilmiş gerçek.

İşte çiğnetmedi namusunu çignetmeyecek. "Mehmet Akif Ersoy'un bu dizelerinde adı geçen Asım'ınhikayesi şöyle:Bazı kabile reisleri, peygamber efendimizden; kendilerine İslam dinini öğretecek öğretmen talebinde bulunurlar.Peygamber, bir kaç yaşlı öğretmen arasına, Asım isminde bir sahabeyi de katarak gelen kafileyle birlikte gönderir.

 

Bir su başında kendilerinden fazlaca kalabalık bir müşrik grubunun saldırısına uğrayan kafile,olağan üstü bir mücadele sonunda;kimi şehit düşer,kimi esir alınır.Şehitler arasında Asım da vardır.Teslim olmayı ret eden genç sahabe, yaşının fevkinde bir olgunlukla,teslim olmak yerine;şehadet şerbetini içmeyi tercih etmiştir.

 

Müşriklerin amacı,Asım'ın  başını kesip, bir müslümanın kafatasında şarap içmeyi düşleyen putperest bir kadına satmaktır. Bir arı bulutu, Asım'ın cesedi üzerinde adeta bir koruma kalkanı oluşturarak,müşriklerin amacına ulaşmalarını engeller.Sonra  yağan müthiş bir yağmurla birlikte;bir sel Asım'ın cesedini alır  götürür.

 

Şair burada her Türk gencinin Asım gibi vatanperver, namuslu ve sağlam bir imana sahip; bağlı olduğu değerleri,canı pahasına koruyacak bir karekterde olmasını şiddetle arzu etmektedir.Nitekim, Namık Kemal'de,genç nesilin mutlaka damarlarındaki asil kana göre müsbet davranışlar sergiliyeceğini, atalarının izinde gideceğinden ümitvar olduğunu bu dizelerle ifade etmiştir."Atam'ın heybeti maruf-ı cihandır.


Fıtrat değişir sanma kan yine o kandır."Genç nesil bir hazinedir.Bu hazine çarçur edilmeyecek kadar değerlidir.Bu değere sahip çıkmak,korumak,ve kollamak her ebeveynin görevi olduğu gibi;devletinde bunda bir payı olması beklenebilir.Bizi aydınlık dolu yarınlara taşıyacak olan bu hazineden sâdır edecek ışıltılar'ın hiç sönmemesi konusunda bir çabanın tesisi elzemdir.Gençliği envai çeşit tuzaklarla ahlaki çöküntülere kurban etmeye çalışacak tüm şer odaklarıyla topyekün bir mücadelenin olması kaçınılmaz gibi gözüküyor.

 

Başı boş bırakılmışlığın gereksiz serbestliğin kayıtsızlığın sevgide ölçüsüzlüğün harmanlandığı ortamlarda yetişmiş olmaları, istenen sonucun aksi yönde tezahürünü gerçekleştirebilir.Bu durumun olabilme ihtimalini minimize bir seviyeye indirgemek için hesapları akıl süzgecinden  geçirerek ,edep platformuna çıkarılmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.