lisans koleji sol
lisans koleji
  • 07.05.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Hiç bir şey başıboş değil!

Saçtığı ışıkları, bir ayırım gözetmeksizin tüm mahlûkata eşitlik ilkeleri doğrultusunda yansıtmakla muvazzaf bir Güneşin; yine sonsuz nur sahibi bir Şems-ı ezelli'nin bir memuru, bir hizmetkârı olduğunu bilmek, ehl-ı iz'an'na muğlak olmasa gerek.

O Güneşe sırt çeviren karanlıkla yüzleşir.

Nur-î tecellisi Güneşte müşahhas bir zat-ı Akdes'in, bir Hallak-î alemin, bir Fatır-i mahlukat'ın emrine muhalif bir fiilin tezahürü mümkün müdür?

Tüm canlı; cansız, zerreden; küreye kadar, Yüce Allah’ın nurani yansımalarını görmeniz mümkündür.

Her nesnede cilveleri inkişaf eden İlahi pırıltılar, aklî melekleri doğru yönlere çekip sevk etmesinde müessir rol oynar.

Bu nurların birer Rahmet cilveleri olduğu kadar; teeddübü söz konusu yapacak bir azaba dönüşebileceğine ihtimal vermekte gerekiyor.

Bu ihtimal düşünülerek, ameller müspet mecralarda seyre tabi tutulmalıdır.

Hiç bir şey başıboş ve kendi inisiyatifine bırakılmış değildir.

Ve yine hiçbiri şey yoktur ki; yüce Allah'ın dest-î tasarrufunda hareket etmiş olmasın, ona inkıyât etmesin.

Hülâsa, bu günlerde hayatımıza adeta kabus gibi giren bir virüsün tüm hareket kabiliyeti Rahmet sahibi olan Allah'ın tasarrufunda olduğunu unutmayalım.

Bize düşen, aklî muhasebeler sonucunda tüm ihtiyati tedbirleri alarak, sonsuz bir tevekkül içinde Allah'a sığınmak tır.

Bir gemiye bineceksiniz. Gemi sağlam, deniz harika, Kaptan sonsuz bir kudrete ve maharete sahip . Şimdi sırtınızdaki endişe dolu çuvalı güverteye bırakıp, gideceğiniz yere dinlene dinlene rahat bir yolculuk yapın.

Bu kâinat denilen geminin tek kaptanı, tek sahibi, tek hâkimi, tek ustası Allah'tır. Her tedbiri alalım, gerisi Allah'a ait...Emir ve ferman onundur. Moralinizi bozmayın. Müslümana düşen tevekkül dür.

İstensin veya istenmesin onun davetine icabet zaruret dâhilinde cereyan eder. Kimsenin ona karşı bir mukavvesti söz konusu değildir; o sonsuz kudret sahibidir, Ol deyince oldurandır çünkü...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.