lisans koleji sol
lisans koleji
  • 19.05.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Hayvan Dostlarımızla İlgili Bir Değerlendirme!

Nereden nüzul etti bilemiyorum; cevabını bulmaktan aciz kaldığım bir soru takıldı kafama birden bire...

Bazılarımız hayvanlara eziyet edip, neden bu masum, günahsız varlıklara ölüm gibi feci bir cezayı reva görüyoruz.

Öyle bir misyon yüklenilmişte bundan biz mi gafiliz acaba?

Hangi dinde veya o dinlere ait verilerde böyle menfur fiillere cevaz var; bulmuş değilim doğrusu.

Yoksa aldıkları İlahi bir emirden dolayı, öznel depoda stok edilmiş despot duyguların harekete geçmesinden kaynaklanan bir halet-i ruhiye midir? Veyahut bunun kazançlı getirisi ne?..

Tüm gün, bununla ilgili bir sürü neden, niçin nasıllar beynimin içinde arz-ı endam edip durdu.

Şuurlu; şuursuz her canlıya mekân yaptığı bu dünyada; tabiat sofrasını cömertçe açıp, herkese çeşitli nimetler sunan yüce Allah'ın insanlara tanıdığı bir hak mı? Elbette hiç biri değil...

Bir sivrisinek bile yeryüzü platformunda canlılık arz ediyorsa; bir başkasının da yaşam alanına mütecavizine bir hareketi söz konusu değilse; her canlıya has bir yaşamı hak ediyor demektir.

Boşuna yaratılmayan tüm mahlûkattın, bir hikmet-î tecelli yattı İlahi olduğu idrak edilmelidir.

Hepsinin bir amaca hizmet için muvazzaf oldukları; insanlara salt yardım adına gönderildikleri akıldan çıkarılmaması gerekir.

Konuyla ilgili Diyanetten bir alıntı: "İSLÂM, HAYVANLARA MERHAMETLE MUALEME ETMEYİ EMREDİYOR

İslâm, hayvanlara merhametle muamele etmeyi, onlara eziyet verici davranışlardan kaçınmayı emreder.

 

Bir zât:

“−Yâ Rasûlâllah, ben koyun keserken ona acıyor, merhamet ediyorum.” demişti. Allah Rasûlü -sallâllahu aleyhi ve sellem- iki defa:

“−Koyun bile olsa bir canlıya merhamet edersen Allah da sana merhamet eder.” buyurdular. (Ahmed, III, 436; Hâkim, IV, 257)"

Yeryüzünde debelenen hiçbir canlı, iki kanadıyla uçan hiçbir kuş istisna olmamak üzere hepsi sizin gibi ümmetlerdir. Biz bu Kitap’ta, herhangi bir şeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık. Onlar, sonunda Rableri önünde hasredilirler.

(Enam Suresi, 38)"

Tefekkür varît kılınarak, hikmet penceresinden bakılırsa; hiç bir canlının varlığı lüzumsuz değildir. Onlara eziyet edenlerin yarın Mahkeme-i Kübra da hesap verecekleri aşikardır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.