lisans koleji sol
lisans koleji
  • 17.12.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Hayvan dostlarımıza kötü muamele son bulsun artık!

Nasıl bir zevktir bu?!.Veya nasıl bir sapıklıktır mı desem!..
Böyle garip bir halet-i ruhiyeyi çözebilen varsa buyursun çözsün...

Allah'ın künfeyekün tezgahında işlenip ,insanlara yardımcı olsun diye yeryüzüne uğurlanan hayvan dostlarımıza eziyet etmek, yahut öldürmek gibi gayr-i insani davranışların arkasındaki psikolojik nedenlerin ilgili uzmanlarca araştırılıp tesbit edilmesi gerekir.

Bu tür ruhsal yapıları problemli insanların toplum içinde serbestçe dolaşıyor olmaları cidden kaygı verici...

Hayvanlara reva gördükleri bu menfur fiileri işleyenler;yarın,öbür gün insanları da hedef alabilirler. İster hayvana;ister insana yapılmış olsun,şiddet aynı şiddettir.

Bir eserin tahrif edilmesine veya yok edilmesine yönelik bir eylemin karşılığı nasıl ki eser sahibinin gazabı ise, bu da böyle bir durumdur.

Bir böceği dahi yok etmeye elde bir yetki yokken;neye istinaden canlı varlıklara yönelik bu tür vahşiyane davranışlar vuku buluyor gerçekten anlamak zor.

Bizim; onları var etmede  hiç bir katkı sunumumuz mevcut değil iken,nasıl oluyor da onlara eziyet, yada yok etmek gibi bir  hakk'a sahip olduğumuzu söyleyebiliriz...

Kur'an'da; hemen hemen surelerin hepsinde vurgulanan bir ayet vardır.Yüce Allah,"Ben yeryüzü,gökyüzü ve arasındaki her şeyin sahibi değilmiyim"der.Şimdi nasıl olurda onun mülkü ve tasarrfunda bulunan canlı veya cansız varlıklar hakında hükümler verip, yok edebiliyoruz...

 Bir askerin üstündeki formasına ait bir düğmenin kasten koparılmasının karşılığı nasıl bir ağır cezayı gerektiriyorsa; bir canlının varlığına dair mütecavizane bir fiilin karşılığı elbette cezasız kalmaz.

Oysa her şey bir hikmet dahilinde inkişaf eder,büyür gelişir ve İlahi bir amaca hizmet için varlık arz eder.

Yapılacak menfi bir hareket; o İlahi görevin natamam kalacağına neden teşkil edeceği gibi; doğal dengenin de bozulmasına yol açar.

Durum böyle olunca da işlenen her ne ise,doğadaki herkesi kapsamına alır.Yani kişinin eylemi sadece o kişide kalmıyor malesef... Uzak;yakın herkesi ilgilendirip, yaşamlarına müspet veya menfi etki edebiliyor.

Nükleer bir bombanın patladığını düşünün bir an!..Yapacağı tahribattan herkesin payını alacağını söylememe lüzum bile yok sanırım.

Alın size en bariz örnek Covid 19 Virüsü...Nerede, kim veya kimler tarafından icat edildiği dahi bilinmeyen bu merettın tüm dünyanın gündeminde ve insanlar için ortak bir tehdit olmaya devam ediyor.

Bu konuda örnekler çok,çokta!..Bazıları için bir ders olur mu orasını bilemem işte...Allah bizi ve tüm hayvan dostlarımızı bu tür hasta ruhlu yaratıklardan korusun!..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.