lisans koleji sol
lisans koleji
  • 24.06.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

Geçmiş Geleceğin Aynasıdır!

Geçmiş:Doğruların, başarıların;yenilgilerin, yanılgıların,iç içe geçtiği diyalektik bir zaman sürecidir.İçinde sevinci de,onuru da;tam tersini de barındırır.

Sık olmasa da,özlemi nüks etmez değil yüreklere hani.Bazen de yapılan hatalar,görülen  kötülükler sebebiyle, hatırlanmak bile istenmez.Şöyle yada böyle;her hâlükârda ders alınması,geleceğe ışık tutması bakımında akılda 
tutulması gereken bir olgudur.
İbret alınmaması söz konusu olduğunda,neler olacağının bir manifestosu dur adeta.
Gafletten beslenir,kendini tekerrür ettirir ansızın;çat kapı,beklenmedik misafir gibi.
Düşünenler için akla atılan formattır.Başka bir deyişle,geleceğe sağlam temeller atılması için etkinliği gündemde tutulması gereken bir argüman.

"Adam sende!fazla da takılmamak lazım"diyerek,lakayıtlık  istismarına kurban edilmeyecek kadar önemlidir bir bakıma.
Bakılsa, geleceğe tutulan bir ayna'dır mesela.
Yarınlar için, pozitif bir yaşama dair tecrübe dahilinde veriler elde edilebilir ondan.Her anı ayrı kıymetlidir insan oğlunun.
Önemli olan bu anları düşünüp, yapılanların kâr ve zararını akıl süzgecinden geçirerek;tahlil yapabilme istidadına erişebilmektir.

Ters giden bir takım şeylerden mütevellit,bir algı refleksiyle"Henüz geç sayılmaz" denildiği vakit,bir umut ışığını ikram edecek kadar cömerttır de!Yani,tekerrürü tasvip edilmeyen;ancak ibret alınması kulak ardı edildiğinde varlığını zorunlu kılan bir yanı da vardır.

Geçmişle ilgili Konjonktürel saptamalar,gelecekle ilgili bir fikriyatın tesisine katkı sunabilir.Her ne olursa olsun geçmişin yadsınanmayacağı gibi;genç nesillerin illerde yapacakları yaşamsal hamleleri,hedeflerini  bulmaları adına,geçmişle ilgili bir anlatım önem arz eder.

Çünkü bizleri yarınlara taşıyacak olan bu genç nesildir.Geçmiş zinde tutularak,gözler önüne serilmesi,daha önce yapılan hataların lehte bir durumu varit kılabilir. Sütten ağzı yana'nın;yoğurdu üfleyerek yenme gerekirliği deklare edilirse, müspet sonuçlar almak mümkündür.Velhasıl değerli dostlar, geçmiş,onda hiç yaşanmamış olmasını dilediklerimiz'in geleceğe yönelik iz düşümünden korunabilmesi için bir arenadır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.