lisans koleji sol
lisans koleji
  • 25.07.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

DENİZ DAMLALAR'DAN OLUŞUR

Taban tutuşursa; tavan dumana boğulur.

 Eşitlik ilkesine göre kanunla  sağlanmış olan  uyumsallık , toplumla birey arasındaki  sorunsuz gidişatı müspet süreç içinde hedeflenen noktaya ulaştırabilir.

Birey varsa;toplum da vardır sav'ından hareketle,izlenen politik atılımlar sosyal bir birlikteliğin  oluşumuna katkı sağlayan önemli etkenlerdır.

Duyulması gereken bireysel memnuniyetin alt-üst gibi kategorize kavramları ortadan silebileceği, muhtemelen  sınıfsal çatışmaların da önüne set çekmeye  sebep teşkil ettiğinin bilinmesi gerekir.

Lokasyon kaynaklı çöz'ülmeler'in dejenerasyon hızında yapacağı katkıdan dolayı,toplumsal yıkımların baş göstereceği iyi tahmin edilip, sonrasına ait konjonktür saptamlar yapılmalıdır.

Adil bir sistem içinde şekillenen  paradigmalar'ın hayati platformlarda hakkıyla yürütülmesi, kanun koyucularınında sebeb-i varlığına delalet eder.

Burada ister istemez bir etki tepki meselesinin baş göstereceği ile ilgili bir söylemin zaruriyeti bahse konu olabilir.

Yasama,yürütme,yargı üçlemesinin her kesime eksiksiz uyguladığı hak ve hukukun , demokratik ülkelerde daha çok işlev görülmesiyle birlikte;zaman zaman ötelendiği de bilinen bir gerçektir.

Hal böyle olunca,bireyden topluma sirayet eden  huzursuzluğun doğal bir statüde gerçekleşmesinin önüne geçilemez.

Buda,faturanın sadece yönetilen kesime değil; devleti yönetenlere de kesileceği kuşkusuz.

Bu durum bize gösteriyor ki;bir siyasi yapılanmada, Liyakat, Sadakat ve Birlik kavramları terk edilmeye yüz tutmuşsa,o yapılanmanın geleceği ile ilgili müspet tahminler yürütmek akla yüktür...

Asıl reel olan,ehline verilen bir işin doğal mecrasında  yankı bulacak olmasıdır.

Bu durum,yukarıda adı geçen kavramların  doğru biçimlerde tatbik edilebilmesini zorunlu kılar.

Salt toplum yararına çıkarılan yasaların ,her türlü iyi niyete rağmen uygulanış biçimindeki  aksamalar yüzünden halk nezdinde başta bulunanları zora sokabilir.

İşgal edilen mevki için bir tehlikenin vücuda gelmesi,o ülkeye zarardan başka bir kazanımı olamaz sanırım.

Öteki'leşme yapmadan, tefrika üretmeden, kategorize etmeden herkesi kucaklayan bir anlayışın mimarisine çalışmanın daha iyi olacağını düşünüyor, ifade ediyorum.

Mevcut yaşam koşullarındaki elverişsiz gidişatın canlarına okuduğu çoğunluğun, her türlü gerilimden uzak tutulması yönünde atılacak adımların biran önce gerçekleştirilmesi,en azından  o yönde bir takım iyileştirme politikalar olduğu his ettirilmelidir.

Yüce Allah sevgi ve muhabbetimizi artırsın,birlik ve beraberliğimizi daim kılsın!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.