lisans koleji sol
lisans koleji
  • 12.09.2020
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

BUMERANG

Sunulan onca güzelliklere rağmen, kulun haddini aşıp mutluluğu kötülüklere tevessül etmekte bulduğunu sanmasıyla birlikte o yönde ameller icra etmesi elbette ki cezasız kalmaz.

Yüce Allah'ın; beli bir sisteme göre var ettiği Kainatı,işaret ettiği kurallar içinde bir işleyişin dışına çıkan insanoğlunun muhallîf davranışlar sergilemesine mukabil, elbette bir müdahalesi olacaktır.

Bir gemi mürettebatı'ından birinin görevini  ihmal etmesi sonucu;bulunduğu gemi için bir tehlikeyi söz konusu yapması, geminin kaptanı tarafından bir azar işitme'yi gündeme taşımaz mı?

İyiliklerin yerine kötülükleri,güzelliklerin yerine çirkinlikleri koyarsanız bu İlahi sistemde bir bozulmanın müsebbibi durumuna gelmeniz otomatikman gerçekleşir.

Balığın; sudan çıktıktan bir müddet sonra ölmesi,olmaması gerekenin oldurma'sıyla ilgili bir durumun tabii sonucudur .

Allah'ın sisteminde ne bir tahrif,nede bir bozulma olamaz.Çünkü herşeye Kadir olan odur .

O dilediği şekilde kurallarını değiştirir, yeni kurallar ortaya koyar.Buna;onun dışında kimsenin müdahale etme hakkı ve kudreti yoktur.

Yarattıklarına bir tehdidi hak görüp,tahrip'e kalkışmak,yaratılışa zıt bir durumu yansıtır.
Veya  başka bir deyişle, aynı söylem,aynı yankılama'yı tezahür ettirir...

Her halükarda ne yapılırsa yapılsın, ne işlenirse işlensin; aynısını görmekten kaçmak mümkün değildir..Kötülük edende; iyilik edende karşılığını mutlaka ergeç bulur...

Bu konuda en kati en kesin bir argüman olarak Hz Yunusun o meşhur"Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn"

Anlamı;
"Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni eksikliklerden uzak tutarım. Ben gerçekten (nefsine) zulmedenlerden oldum"duasını sunabilirim...

Teşekküllü tevhid esaslarına dayalı olan kâinat; her ne kadar içindekilerle  tezat bir görünüm verse de öyle olmadığı;öyle olduğu  sanılması aslında bir beyin körlüğünden kaynak'landığındandır.
Herhangi bir yerine iğne batırma'nız sonucunda doğan acının bedeninizin her yerine bir sirayetı gerçekleştirmesi üsteki yazıya bir misal olarak verilebilir.


Kime veya neye olursa olsun, işlenen her fiilin muhatabı yine failin kendisidir.
Tıpkı Bumerang gibi,her kötülük yada her iyilik, geri dönüp sahibini bulur.

Kişinin davranışı,kişiyi tanımlar aslında...Yani fiil failin ruh halidir dense doğru bir anlatım olur kanımca.

Ülkesine ihanet edene hain denmesi gibi...

Yani değerli okurlar,ekilen her ne ise;biçilen de odur.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.