lisans koleji sol
lisans koleji
  • 09.06.2021
Mustafa Kaplan

Mustafa Kaplan

BİR AYETİN IŞIĞINDA

Ve li külli kavmin hâd.
(Her millettin bir yol göstericisi vardır) Ra'd Suresi 7.ayet.

Ömer Seyfetti'nin 1912 de işgal zamanları  milletimizin içine düştüğü esaretten kurtulmak ile ilgili, Atatürk'e atfen söylediği, anlamı her millettin bir yol göstericisi vardır demek olan Ra'd Süresi 7 Ayettir .

Osmanlıyı çepeçevre kuşatmış olan işgal güçlerinin tek ana gündemi,  her türlü hileyi  meşru sayıp, topraklarını  yağmalayarak;Türk milletini topyekûn ortadan kaldırıp, imha etmekti .1911  yılında Trablusgarp savaşı ile başlayıp,30 Ağustos 1922'e kadar süren bu  on bir yıllık çetin ve karanlıklı süreçte;  Ömer Seyfettin işte bu ayetin ışığında kurtuluş gününe dair  sezgisini dile getirmişti...

Atatürk'e saldırıların artığı bu günlerde ,ister istemez  bu konunun faili olanların kişiliklerini , tarihi bilgilerininin olup olmadıklarını veya hangi millettin tebaası olduklarını sorgulama gereği duyuyor  insan...

Acaba Atatürk bu ülkenin kurtarılışında mevcut bulunan mücadelesi olmasaydı;bu güruh daha mı mutlu olacaktı?!Bugün okunan ezanlar kimin sayesinde okunuyor,hiç akıllarına getiriyorlar mı?.. Soruyorum:Nedir sizin Atatürk ile olan derdiniz?..Neden her fırsatta böyle yüksek şahsiyette sahip olan bir lidere  saldırmaktasınız?

 قُلْ لَا يَعْلَمُ مَنْ فِي السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ الْغَيْبَ اِلَّا اللّٰهُۜ وَمَا يَشْعُرُونَ اَيَّانَ يُبْعَثُونَ
Türkçesi Kul lâ ya’lemu men fî-ssemâvâti vel-ardi-lġaybe illa(A)llâh(u)(c) vemâ yeş’urûne eyyâne yub’aśûn(e)
 “Göklerde ve yerde Allah’tan başka hiç kimse gaybı bilemez. Onlar öldükten sonra ne zaman diriltileceklerini de bilemezler" . Kuşkusuz Atatürkü bu milette gönderen yüce Allah değil midir ki ,siz onun gönderdiği mümtaz bir liderin hakkında ileri geri konuşuyorsunuz.

Gaybı ve geleceği Allah bildiğine göre,haşa Allah'ın Türk milletine   bir kastı mı vardık ki, sizin istemediğiniz bir lideri bu milletin başına getirsin.Yoksa sizin bildiklerinizden , Allah'ın mı haberi yoktu...

İster kabul edin;ister etmeyin,ister sevin;ister sevmeyin , Atatürk bir kahraman, bir deha,usta bir siyasetçi,eşsiz bir liderdir.Tüm dünyanın sevip saydığı bir lideri sizin saldıralarınız ve gıyabındaki iftiralarınız ona zarar vermez;aksine daha çok sevilip,taktir edilmeye sebep olur.İstediğiniz kadar Güneşi perdelemeye kalkışın, bunda asla muvaffak olamayacaksınız.

Tek diyeceğim şey: Allah böylerlerini  ıslah etsin!..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.