lisans koleji sol
lisans koleji
  • 14.09.2018
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Yerel Seçimlere doğru

Muhterem kardeşlerim…

Bilindiği gibi ‘Yerel Seçimler’ yani Belediye Başkanları seçimi yaklaşıyor. Mevcut Belediye Başkanlarımız iyi çalıştı yada çalışmadı… ‘Görünen köy köy klavuz istemez’ misali bunu herkes biliyordur. Hatta Belediye Başkanları konusunda bazı kriterler koyan ve belirli zamanlarda araştırmalar da yaptıran Hükümet de az çok biliyordur diye düşünüyoruz. Ancak her ihtimali göz önünde bulundurarak mevcut Belediye Başkanlarının yanı sıra alternatif isimlerde belirtmeliyiz ki; Ankara yani partiler (iktidardan yana düşünmekte her zaman fayda vardır…) adaylarını belirlerken hem bizlerin öne sürdükleri isimleri dikkate alsınlar, hem kendi araştırıp belirledikleri isimlerle kıyaslayarak aday ismi belirlesinler.

Bahçıvan, bir gül için bin diken yetiştirir. Bir kişi deyip geçmemeli. İyiliğin de, kötülüğün de azını küçümsememeli. Tarihe bakınca, bir devleti batıranın da, kurtaranın da birer kişi oldukları çok görülür.

 

Efendim…

Öncelikle Belediye Başkanı göstereceğimiz veya olmasını istediğimiz kimseler de birer liderdirler. Liderlik ise; vermek sanatıdır, almak değil. Başarının sırrı vermektir. Yönetici, dengeyi iyi koruyandır. Cenab-ı Hak her şeyi, hesap ve denge üzerine yaratmıştır. İş liderdedir. Öndeki iyi olursa, netice iyi olur. Öndeki kötü olursa, netice bozuk olur. Onun için liderimiz olacak Belediye Başkan adayımızı çok iyi belirlemeliyiz.

Öyleyse belirleyeceğimiz ve seçeceğimiz Başkan yani Lider, kendini aradan çeken kimse olmalı. Bardaktan kendi benliğini çıkartıp, onun yerine temsil ettiği kimseleri koyan kimse olmalı. Zira bardakta kendisi bulunduğu müddetçe, oraya başka bir şey giremez. Kendini aradan çekmedikçe, ben ben dedikçe lider olunmaz.

 

Muhterem Kardeşlerim…

Ateş düştüğü yeri yakar. Yürek yanacak, acı çekecek. Acı çekmiyor, yürek yanmıyorsa, memur zihniyetiyle lider olunmaz. Mevki, mal sevdasıyla lider olunmaz. Ne ki dinimizce “güzeldir”, onu örnek almak lazımdır. Bir işin delisi olmadıkça, o işin velisi olunmaz. İnsanlara rehberlik eden, yol gösteren kimsede; kusurları örtücü ve bağışlayıcı olması, şefkatli ve yumuşak olması, doğru sözlü ve iyilik yapıcı olması, iyiliği emredip kötülüklerden men edici olması, misafirperver ve geceleri insanlar uyurken ibadet edici olması, bilgili ve cesur olması gibi hasletler bulunmazsa, o lider rehberlik edemez.

Ayrıca; İdareci yükünü dağıtmalı, emri altındakilere durumlarına göre uygun görevler vermeli. Tek kişide bütün yük toplanmamalı. Tek kişide bütün iş, yük toplanırsa, altından kalkılamaz, işler tıkanır. Her işi ben yapacağım diyen idareci, kötü bir yöneticidir. İşi ehline verdikten sonra, artık yöneticinin işi olmaz. İşi olmaz demek, iş yapmaz, işleri takip etmez demek değildir. O, teferruatla uğraşmaz, her şeye karışıp bunaltmaz. İşe yön verir, bu yönde gidilmesini temin eder.

 

Bir toplumda herkes üzerine düşen vazifeyi yapmalı

Efendim;

Bizler yaklaşan seçimler nedeniyle kendi ilimizin ve ilçelerimizin idareciliğini üstlenecek adil, inançlı, donanımlı, merhametli ve ihlâslı adayımızı belirleyerek Ankara’dakilere yardımcı olmalıyız.

Dinimiz açısından anlatmak gerekirse; bütün idareciler bir eli boynunda bağlı olarak hesap gününe geleceklerdir. Hesap temiz çıkarsa çözülüp Cennete, kötü çıkarsa, diğer eli de bağlanıp Cehenneme götürülecektir. Bizlerde Belediye Başkanı, Lider yani belirleyeceğimiz Emîre itaat etmeli, karışmamalı, çünkü 2 - 3 başlılık olmaz. Çatal kazık yere batmaz. Ne kadar çok çatal olursa yere batması o kadar zor olur.

Müslümanlar bir vücut gibidir. Bu vücudun da bir başı var. 2 başlı olsa olmaz. Zaten 2 başlı bir yaratık görünce herkes korkar, bir tarafa kaçar. Bir toplumda herkes üzerine düşen vazifeyi yapmalı. Bir vücudun işe yaraması organların sıhhatli çalışmasına bağlıdır. Saatin dişlilerinden birinde arıza varsa saat çalışmaz, doğru göstermez. Müslüman, dinine uydukça başarılı olur. Bu başarı onun değil sistemin başarısıdır. Sıkıntısının sebebiyse sisteme yani dinimize uymamaktan, nefsimize uymaktan kaynaklanmaktadır. Biz dinimize ne kadar uyabilirsek, o kadar rahat eder ve başarılı oluruz.

Allahü Teâlâ, “Allah’a, Peygambere ve sizden olan amire itaat edin” buyuruyor. Kim kendi aklına göre hareket ederse helak olur. Dinin emirlerine uymak birinci şarttır. Emre itaat esastır. Bir vücutta bir ağız bulunur. Emîr kim olursa olsun, itaat edilir. Emîre itaat etmek, Peygamber efendimizin emridir. Burnu kesik, Habeşli bir köle de olsa, fâsık veya facir de olsa, emîre itaat vacibdir. Bunun şakası olmaz. Bu din, kişinin kendisine itaatini kaldıran, sormayı, sorduğuna itaati emreden bir dindir.

 

Bütün iş, birlik beraberliktedir

Büyük engel insanın kendisidir. Nefsimize uymak, en büyük engeldir. Bütün iş, birlik beraberliktedir. Bu temin edilirse, kimse bize zarar veremez.

Bizlerde aklımıza gelen birkaç ismi söyleyelim, il veya ilçe adayı diye belirtmeden… Tabiî ki; herkes kendi fikrinde hürdür. Ona göre Belediye Başkanı olabilecek öncelikle Müslüman bir aday ismi belirlemeliyiz.

Mesela; fikri sosyal demokrat olan, dürüst, çalışkan, azimli, uzun süre Şanlıurfaspor Kulüp Başkanlığı yapmış, bağımsız Milletvekili seçilip memleketine faydalı olabilmek için yine kendisine oy verenlerin ve yakın bildiği dürüst dostlarının tavsiyesiyle iktidar partisine geçmiş ve yine doğru bildiklerinden taviz vermediği için herkesin bildiği malum bir nedenle partisinden istifa etmiş ve tekrar aday bile olmamış olan Sabahattin Cevheri, yine uzun süre MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanlığı yapmış, Milletvekilli aday adayı olmuş, çalışkan ve dürüstlüğüyle bilinen, halen Kuyumculuk ve bazı işlerle meşgul olan iş adamlarımızdan Abdurrahman Yetkin, Şanlıurfa’da Noter olarak görev yapan, görevinden de anlaşılacağı üzere güvenilir, dürüst, çalışkan, inançlı, Şanlıurfa AK Parti kurucu üyesi İl Başkan Yardımcılarından Remzi Canbeyli, halen serbest Avukatlık yapan ve İlim Yayma Cemiyeti (İYC) Şanlıurfa Şube Başkanı olan Cüneyt Altıparmak, halen Karaköprü ilçe Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis üyesi, Başkan Vekili Bekir Sıtkı Akyol, yine başarılı iş adamlarımızdan, daha önce Milletvekili aday adayı olmuş, Vema İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Seralar Birliği Genel Başkanı Müslüm Yanmaz, Şanlıurfa Mimarlar Odası Başkanlarından Uğur Beyazgül, Şanlıurfa Sağlık Müdür Vekillerinden, Gönüllü Kuruluşlar Aş Evi mütevelli heyetinden, AK Parti Milletvekili aday adayı olmuş, halen serbest Doktor olarak çalışan Nazif Kutluoğlu, halen Şanlıurfa İmam Hatipliler dernek Başkanı olan ve AK Parti Yönetim Kurulu üyesi, SKM Başkanlığı da yapmış olan Abdurahman Kırıkçı, Şanlıurfa AK Parti il kurucu üyesi, AR-GE’den Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı yapmış, Milletvekili aday adayı olmuş, Harran Üniversitesi Öğretim Görevlilerinden iş adamı/çiftçi Ömer Hacıkamiloğlu, halen Haliliye ilçe Belediye Meclis üyesi olan kuyumcu/iş adamı Halil Yetkin…gibi daha birçok isim bulabiliriz… 

Haydi hepimiz elimizi taşın altına koyalım ve birlikte Belediye Başkan adaşlarımızı belirlemede üzerimize düşeni yapalım. Öncelikle ehli sünnet, doğrudan şaşmayan, Allahu Teâlâ’dan korkan, işini hakkıyla yapabileceğine inandığımız, bizlere ve memleketimize layık isimler belirleyelim ve Ankara’ya mevcutların yanında 2 ayrı aday listesi daha (3 merkez ilçemize ve ilimize 4+4 aday. Arzu eden diğer ilçelerimiz için bile ilçe ismi belirterek yazabilir. Mesela: Bozova ilçesine Yüksek Ziraat Mühendisi Kayıhan Güllüoğlu…) belirtelim ve takdiri onlara bırakalım. Zaten takdir Allahu Teâlâ’nın dilediği gibi, bize layık olanlar olacaktır.

Allahu Teâlâ cümlemizi nefsine uymayan, birlik ve beraberlik içersinde hareket eden, Hakka hizmet yolunda halka hizmet eden hayırlı kullarından eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.