lisans koleji sol
lisans koleji
  • 10.01.2019
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Şikâyet ve sabır

Muhterem Kardeşlerim…

Yine “dinimizislam.com” sitesi ve “Tam İlmihal Saadeti Ebediyye”den faydalanarak sizlere köşemizin konusunu Ayet ve Hadis-i Şeriflerle de sağlamlaştırarak sunmaya gayret edeceğiz.

Şikâyet etmeyiniz, sabrediniz…

* Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Büyüklerin yolu, sıkıntılıdır. Fakirlik olur, hastalık olur, zillet olur. İnsanlardan hakaret hatta zulüm olur. Şikâyet etmeyiniz, sabrediniz. Bu bir sünnettir, büyüklerin yoludur. Bu yoldan geçmişlerdir.

Bir gün Eshab-ı kiramdan bazıları üzüntülerini bildirmek için Peygamber efendimize geldiler. Kâfirlerin kendilerine işkencelerini artırdığını arz ettiler. Peygamberimiz de, “Şikâyetçi olmayın. Sizden öncekilere de işkence ediliyordu, onlar şikâyetçi olmadılar. Siz de şikâyet etmeyin, sabredin” buyurdu.

Sabır ise, 3 çeşittir:

1- Belaya sabır.

2- Din bilgilerini öğrenirken ve ibadetlerini yaparken sabır.

3- Günah işlememek için sabır.

“Belaya sabredene 300, ibadet yapmaya sabredene 600, günah işlememeye sabredene ise 900 derece ihsan edilir.” [Ebu-ş-şeyh]

 

* Önceki Peygamberlerin ümmetlerinin günah işleyeni az idi. Çünkü günah işleyenler helak ediliyordu. Peygamber efendimiz hürmetine bu ümmet helak edilmiyor, günahkârları çok. Günahlardan kurtulmak için bu ümmete 2 nimet verildi:

1) Kelime-i Tevhid nimetidir. 99 rahmetin anahtarı Kelime-i Tevhid’dir. Bütün dünya terazinin bir tarafına konsa Kelime-i Tevhid diğer tarafına konsa, Kelime-i Tevhid ağır gelir. Kelime-i Tevhid’in yanında dünyanın ağırlığı okyanusta bir damla gibi kalır. Allahü Teâlâ’nın gadabını söndüren Kelime-i Tevhid’dir.

2) Diğer nimet, Peygamber efendimizin şefaatidir.

 

Efendim;

*   4 şeyi küçük olsa da küçük görmemeli:

1- Hastalık, 2- Yangın, 3- Düşman, 4- Zarar.

* Dünyaya mal biriktirmek, sahiplenmek için gelmedik. Biz yolcuyuz. Dünya da bir vasıtadır, ahirete giden vasıtanın adıdır. Kaldığı otelin odasına sahip çıkana, bindiği vasıtanın koltuğuna sahip çıkana gülerler. Dünyaya sahip çıkan da aynı durumdadır.

* İnsan, kendisi için başkasına kızarsa bu nefsten kaynaklanır, bunun faydası değil zararı olur. Başkası için kızarsa din gayretinden olur. Bu sözlerin faydası olur. Bir kimse beyninden söylüyorsa sıkıntı verir, kalbinden söylüyorsa sevse de hoş, dövse de hoş. Nefs için olursa öfke, karşısındakine yardım için olursa buna gayret denir. Gayretten korkmamalıdır.

* Bir cemiyette herkes üzerine düşen vazifeyi yapmalıdır. Bir vücudun işe yaraması organların sıhhatli çalışmasına bağlıdır. Saatin dişlilerinden birinde arıza varsa saat çalışmaz, doğru göstermez.

*  Baş olmak, ahirette pişmanlıktır. İdarede olanlar, önde olanlar ahirette elleri bağlı olarak milletin önünde hesaba çekileceklerdir.

* Akla uymak hiç doğru değildir, insanı yanıltır. Hep danışmak lazım. Büyükler, işin önemini anlatabilmek için, danışacak birini bulamazsan bir ağaca sarık sar ona danış ve kalbine geleni yap buyurmuşlar. Bu da bize istişare etmenin önemini bir kere daha hatırlatıyor.

Bir iş yaparken ehline sormaya "meşveret" veya "istişare" denir. İstişare sünnettir. Kur'an-ı Kerimde mealen, “Yapacağın işi önce meşveret et” buyuruluyor. (Al-i İmran 159)

İyi kimseler övülürken de, “İstişare ederek iş yaparlar” buyuruluyor. (Şura 38)

 

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:

“İstişare, pişmanlığa karşı kaledir.” [İ. Maverdi]

“İstihare eden, mahrum kalmaz, istişare eden pişman olmaz.” [Taberani]

“İnsanı pişman eden, kendi görüşündeki ısrardır.” [İ. Maverdi]

“Kendi düşüncenize göre hareket etmeyin.” [Taberani]

“Yapacağı işi ehli ile istişare edene, o işin en güzeli nasip olur.” [Taberani]

 

* Kaza ve kader değişmez, ancak kabul olan dua bela gelirken önler, onun için dua almaya bakmalıdır.

*   Sevin, sevdirin, sevindirin. Sizi de severler, sevdirirler, sevindirirler.

*   Cömerdin yedirdiği şifa, cimrinin yedirdiği hastalık olur.

“Cömerdin yemeği şifa, cimrinin yemeği hastalıktır.” (Deylemi, Hâkim, İbni Lâl, Dare Kutnî, Hatib)

 

* Akıl, doğru yola kavuşana kadar lazımdır. Kavuştuktan sonraki akıl, akıl değil, akılsızlıktır.

Mevlana hazretleri, “Hocamı buldum, aklımı bıraktım ve kurtuldum” buyurdu.

 

Allahu Teâlâ cümlemizi her haline şükreden, şikayet etmeyen kullarından eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.