Lisanss
dclisans
  • 03.10.2018
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Sigara ve saygısızlık

Muhterem kardeşlerim…

Sigaranın haram olmadığına dair yazımızdan sonra sizlere sigara ve saygı, sigara ve imanımız, sigaranın çok zararlı bir madde olduğu gibi birçok konularından da bahsetmeye, konuları Tam İlmihal’den nakletmeye çalışacağız.

 

Efendim;

Felsefeci bir hoca, “Sigaranın haram olduğuna dair en büyük delil şudur. Sen Resulullah’ın huzurunda sigara içebilir misin?” diyor. Sonra kendisi cevap veriyor, “İçemezsin, içersen saygısızlık olacağı için küfür bile olur. O halde, Resulullah’ın huzurunda içilmeyen bu mereti Allah’ın huzurunda nasıl içersin?” diyor.

 

Efendim;

Bu çok yanlış bir kıyas. Peygamber efendimizin huzurunda yapılamayan ve Allah’ın huzurunda yapılmasında mahzur olmayan çok şey vardır. Mesela bir kimse, Resulullah’ın huzurunda hela ihtiyacını yapamaz, eşi ile beraber olamaz. Ama bunları Allah’ın huzurunda yapmak günah olmaz. Çünkü Allahü Teâlâ’nın görmediği yer yoktur. Bunun için sigaraya bir delile dayanmadan haram demek çok veballi bir iştir. Çünkü meşhur olan helale haram, harama helal demek küfür olur.

 

Allah’ın görmediği şey olmaz

Muhterem Okuyucular…

İçkinin kötülüğünden hiç bahsetmeyen, fakat her fırsatta sigaranın haramlığını gündeme getiren bir hoca, “Bir edepsizliği, bir haramı, Resulullah’ın huzurunda yapabilir misiniz?” diyor. Biz de, “Elbette yapılmaz” diyoruz. “O hâlde sigarayı Allah'ın huzurunda nasıl içiyorsunuz? Allah görmüyor mu sanıyorsunuz? Resulullah’ın huzurunda yapılamayan bir şey, Allah'ın huzurunda hiç yapılmaz. İşte bu sebepten dolayı da sigara haramdır” diyor.

Efendim;

Hocanın kıyası doğru değildir. Sigarayı içkiden daha çok kötüleyen başka bir hoca, kırk yıl önce aynı şeyi bana da sormuştu. Ona, “Resulullah'ın huzurunda yapılamayan bir şey Allah'ın huzurunda yapılamaz mı?” diye sordum. Gayet kendinden emin bir tavırla, “Elbette yapılamaz” dedi. “Bir Müslüman, Resulullah'ın huzurunda avret yerini açıp ihtiyacını giderebilir mi? Resulullah'ın gözü önünde hanımıyla beraber olabilir mi?” dedim. “Elbette, bunları yapamaz” dedi. “Peki bunları siz, Allah'ın huzurunda nasıl yapıyorsunuz? Yoksa Allah görmüyor mu sanıyorsunuz?” dedim. “Allah görmez mi, elbette görür” dedi. “O hâlde, ‘Resulullah'ın huzurunda yapılamayan bir şey Allah'ın huzurunda yapılamaz’ demek yanlış değil mi? Nakle dayanmadan, böyle yanlış bir kıyasla sigaraya haram denir mi?’ dedim.

 

Maalesef sigaraya böyle düşman olanlar olduğu gibi, günde birkaç paket sigara içip, kendine ve başkalarına zarar veren, açıkça haram işlemekten çekinmeyenler de vardır. Sigaranın zararları herkesçe bilinmektedir. Zarar verecek derecede sigara içmeyi mubah sanmak da çok yanlıştır. Bu aşırılıkların biri ifrat, diğeri tefrittir. İfrat ve tefritten uzak durmalıdır.

Allahu Teâlâ ümmeti Muhammed’i kendisine layık kul, Habibine layık ümmet eylesin. Din düşmanlarını da ıslah eylesin. (Amin)

(KAYNAK: Tam İlmihal Saadeti Ebediyye)

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.