Lisanss
dclisans
  • 16.11.2019
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Salih insan olmak

Muhterem Kardeşlerim…

Bu yazımızda da “Salih insan nasıl olmalı, nasıl davranmalı, Salih insan olabilmek için ne gerekir” gibi konularda yine Tam İlmihal Saadeti Ebediyye’den faydalanarak sizleri bilgilendirmeye gayret edeceğiz inşaallah.

 

Efendim;

- Herşeyden önce Müslüman güler yüzlü olmalıdır. Yüzü turşu satmamalıdır.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

“Mümin kardeşinin yüzüne asık bir çehre ile bakana melekler lanet eder.” [Hatib]

- Harbde değil, sulh zamanında ya olduğumuz gibi görünmeliyiz veya göründüğümüz gibi olmalıyız. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

“Hakiki Müslüman’ın özü sözü birdir, işi ile sözü aynıdır, komşusu da şerrinden emindir.” [İbni Lal]

- Hatamızı söyleyeni iyi karşılamalı, ona teşekkür etmelidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

“Allah’tan kork diyene, sen önce kendine bak diyeni Allahü Teâlâ sevmez.” [Beyheki]

- Müslüman, örnek insan olmalı, zorluk çıkarmamalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

“Müslüman, kolaylaştırır, müşkülat çıkarmaz.” [Nesai]

 

Ali Ramiteni hazretleri buyuruyor ki: Salih bir kimse olabilmek için şu on şey gerekir:

1- Temiz olmalı. Temizlik iki kısma ayrılır:

a- Zâhiri temizlik: Dış görünüşün temiz olmasıdır. Bu, bütün insanların dikkat edeceği hususlardandır. Giyecek, yiyecek, içeceklerin ve kullanılacak bütün eşyaların temiz olmasıdır.

b- Bâtıni temizlik: Kalbin iyi huylarla dolu olmasıdır. Hased etmemek, başkaları hakkında kötülük düşünmemek, Allah düşmanlarını sevmemek, dostlarını sevmek gerekir. Kalb, Allahü Teâlâ’nın nazargâhıdır. Bu sebeple kalbe dünya sevgisi, mideye de haram lokma koymamalıdır. Bir hadis-i şerifte, “Haram yiyenin duası kabul olmaz” buyuruldu.

Kalb temiz olmazsa ibadetlerin lezzeti alınamaz, Allahü Teâlâ’ya ait bilgilere yani marifete, kavuşulamaz.

2- Dile sahip olmalı. Dilin uygunsuz sözleri söylemeyip susması, Kur'an-ı kerim okuması, emr-i maruf ve nehy-i münkerde bulunması, dinin emirlerini yapmayı ve yasaklarından kaçınmayı bildirmesi gibi. Peygamber efendimiz de, “İnsanlar, dilleri yüzünden Cehenneme atılırlar” buyurdu.

3- Kalabalıklardan uzak durmalı. Bu sebeple göz, haramlara bakmamış olur. Çünkü kalb, göze tâbidir. Her harama bakış, kalb aynasını karartır. Peygamber efendimiz, “Yabancı kadınlara şehvetle bakanların gözlerine, kıyamette erimiş kızgın kurşun dökülecektir” buyurdu. Erkeklerin yabancı kadınlara, kadınların da yabancı erkeklere şehvetle bakması haramdır.

4- Oruç tutmalı. İnsan oruç tutmak suretiyle meleklere benzemiş ve nefsini ezmiş olur. Bir hadis-i kudside; “Oruç bana aittir. Orucun ecrini ben veririm. Sevabı nihayetsizdir” buyrulmaktadır.

Başka bir hadis-i şerifte de; “Oruç, Cehenneme kalkandır” buyuruldu.

Oruç tutarak gönlü huzura kavuşturmalı ve şeytanın yolunu kapatıp, siper hasıl etmelidir.

5- Allah’ı çok hatırlamak. Allahü Teâlâ’yı hatırlamak için söylenecek en faziletli söz La ilahe illallah demektir. Bunu söylemeye devam eden, ihlas sahibi olur. İhlas; bütün işlerini Allah rızası için yapmak, dünyaya ait mal ve makamlardan hevesini kesip ahireti istemektir. İhlaslı kimse; "Benim tek gayem Allah’ın rızasıdır" der.

Kur'an-ı kerimde de mealen, “Ey iman edenler! Allah’ı çok anın” buyuruldu. (Ahzâb 41)

Nefsin hep zararlı olan isteklerinden kurtulmak için devamlı Allahü Teâlâ’yı anmalıdır.

6- Kalbe dikkat etmeli. Kalbe dört çeşit düşünce gelir. Bunlar; Rahmandan, melekten, şeytandan ve nefsten. Rahmandan gelen; gafletten uyandırır, kötü yoldan doğru yola kavuşturur. Melekten gelen; ibadete rağbet ettirir. Şeytandan gelen günahı güzel gösterir. Nefsten gelen ise, dünyanın faydasız şeylerini istetir. Şeytani ve nefsani düşüncelerden kurtulmak gerekir.

7- Allah’ın hükmüne rıza göstermeli. Havf ve reca, yani korku ve ümit arasında yaşamalı. Çünkü imansız öleceğinden korkan, günah işlemez. Ayrıca mümin, Cenneti ümit eder, salihlerle sohbet eder. Salihlerle sohbet, günahlara perde çeker, haramları gözüne kötü gösterir.

8- İyi hasletlerle süslenmeli. Yani Allahü Teâlâ’nın ahlakıyla ahlaklanmaktır.

9- Helal lokma yemeli. Allahü Teâlâ, “Helal ve temiz olanını yiyin” buyurmaktadır. (Bekara 168)

Peygamber efendimiz ise; “İbadet on kısımdır. Dokuzu helali talep etmektir” buyurdu.

Biri de bütün ibadetlerdir. Haram yiyen, ibadet etme gücünü kendinde bulamaz. Helal yiyen de, günah işlemez.

Kime dinin emirlerini yapmak kolay gelirse, onun salih biri olduğu anlaşılır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Ahirete ait istediğine kolayca kavuşur, dünyaya ait olana kavuşman zorlaşırsa, bil ki sen iyi bir hâl üzerindesin. Bunun tersi olursa kötü hâldesin.” [Beyheki]

Allahu Teâlâ ümmeti Muhammed’i hükmüne rıza gösteren güler yüzlü kullarından eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.