lisans koleji sol
lisans koleji
  • 11.03.2020
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Müslüman’a yardım etmenin fazileti

Muhterem kardeşlerim…

Bu günkü yazımızda sizlere yine kaynak belirterek “ Müslüman’a yardım etmenin, onu sevindirmenin fazileti” konusunda bilgiler vermek istiyoruz.

 

Efendim;

İyi kimse, hem kendisi iyi olan, hem de başkalarının iyi olmasına çalışan kimsedir. Bu husustaki hadis-i şeriflerden bazıları şöyle:

“Bir mümini sevindiren, beni sevindirmiş olur.” [Ebuşşeyh]

“Müslüman’a sözle yardım eden veya onun için bir adım yürüyen, kıyamette Peygamberlerle emin olarak haşrolur ve 70 şehit sevabına kavuşur.” [Hatib]

“Kim bir mümini ferahlatırsa, Allahü Teâlâ da kıyamette onu ferahlatır.” [İ.Mübarek]

“Allah’ın kullarını üzmeyin. Onları ayıplamayın, gizli kusurlarını araştırmayın. Kim müslüman kardeşinin aybını ararsa Allahü Teâlâ da onun aybını arar. Hatta öyle ki, evinden çıkmasa da onu rezil eder.” [İ.Ahmed]

“En iyi kimse, kendisi ile alakasını kesenle ilgilenir, kendisini mahrum edene verir ve kendisine zulmedeni de affeder.” [Begavi]

“Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir, onu üzmez, onu sıkıntıda bırakmaz. Kardeşine yardım edene, Allahü Teâlâ yardım eder. Kardeşinin sıkıntısını giderenin, Allahü Teâlâ kıyamet sıkıntısını giderir. Bir Müslüman’ı sevindireni, Allahü Teâlâ kıyamette sevindirir.” [Nesai]

“İki şey var ki, ondan daha iyisi yoktur: Allahü Teâlâ’ya iman ve Onun kullarına iyilik etmek, şefkatli olmak. İki şey var ki, ondan daha kötü iki şey yoktur: Şirk ve insanlara kötülük etmek.” [İ.Askalani]

“Hasene yapınca sevinen, seyyie yapınca üzülen mümindir.” [Ebu Ya’la]

“Hasenen seni sevindiriyor, seyyien de seni üzüyorsa, sen müminsin.” [Diyâ] [Hasene; iyilik, güzellik, sevap. Seyyie; günah, kötü iş]

Layık olana da, olmayana da iyilik et!

 

Efendim;

“İyilik ettiğin kimsenin şerrinden sakın” buyuruluyor. Dinimiz ise, herkese iyilik etmeyi emrediyor. Bu hadis-i şerifin açıklaması kafanızı karıştırmasın.

Genel olarak kötü kimseler, kadirşinas değildir, nankördür. Nitekim Kur’an-ı kerimde mealen, “Allah ve Resulü kendi lütuflarından onları [kötüleri] zenginleştirdiği için öç almaya kalkıştılar” buyuruluyor. (Tevbe 74)

 

Demek ki kötü kimselerin, kendilerine iyilik edenlere zararları dokunabilir. Bunun için atalarımız şöyle demişlerdir:

“İyilikten maraz doğar”

“İyilik et kele, duyursun seni ele”

“İyiliğe iyilik olsaydı, kara öküze bıçak çalmazlardı”

Bu sözler, iyiliğin mutlaka zararlı olduğunu göstermiyor. Bazı kötü kimselere iyilik edince onlardan bazı uygunsuz hareketlerin, zararların gelebileceğini gösteriyor. En hafif ve leziz kuş etinin bile bazı hastalara dokunması gibidir. Bu anlamda hadis-i şerifler hatta âyet-i kerime bile vardır. Hazret-i Ali, “Kötü kimse, kendisine iyilik yapılınca katılaşır, iyilik edene bir zarar verebilir” buyuruyor. Yine büyük bir zat, “Kötüye iyilik edince, ahmaka acıyınca, onlardan gelecek kötülükten sakının” buyuruyor.

Demek ki birine iyilik ettik, ondan kötülük gelirse, o kimsenin kötü biri olduğu anlaşılıyor. Mesela bayramlaşmaya gelen bir şeker hastasına, onun hastalığını bilmeden baklava versek, onun hastalığı artar. Kabahat baklavada ve baklava ikram edende değildir. Kötü kimse de iyiliğe tepki olarak kötülük yapıyorsa, kabahat iyilikte değildir. Kötü kimseler, mürüvvetsizdir, kadirşinas değildir, nankördür.

 

Allahü Teâlâ’nın, “Kendisine iyilik edene kötülük eden, benim nimetime nankörlük etmiş olur, kendisine kötülük edene iyilik eden de, bana şükretmiş olur” buyurduğu bildirilmiştir. Bir menfaat elde etmek için seninle arkadaşlık edenin şerrinden sakın! Çünkü beklediği şey kesilince; özür kabul etmez. (Şu’âb-ül-iman)

Allahü Teâlâ cümlemizi öncelikle kendi yakınlarına ve muhtaçlara, sonrasında da mü’min olan düşmanlarına bile iyilik yapan kullarından eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.