lisans koleji sol
lisans koleji
  • 28.11.2018
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Kurtulmanın tek çaresi var

Muhterem Kardeşlerim…

Günümüzde her insan kendisini iyi bilir veya öyle zanneder. Hele ‘Ben’ diyenleri de unutmamak lazım. İşte bu durum insanı hezimete uğratır, huzurunu kaçırır, ahretini kaybettirir. Bu durumlardan kurtulmanın tek çaresi var derken bir tane anlamında değil tabiî ki. Nedenlerini yani çaresini sıralayalım da belki bizlere de faydası olur inşaallah. Bizler tekrar etmiş ve hatırlamış olurken, bilmeyenler de öğrenmiş olur. Bilmemek ayıp değil, bilmeyip öğrenmemek ayıptır zaten. Öyle der büyüklerimiz…

Efendim;

En iyi insan kendini en kötü bilendir. En kötü insan, yanına yaklaşılmayandır.

Evliyanın sevilmesi; nefsini aradan çektiği, kendi menfaatini düşünmediği içindir.

En iyi iş, iyi insanlarla beraber olmak, en kötü iş kötü insanlarla beraber olmaktır.

Müminin bayramı, günahlarının affedildiği gündür, imanla öldüğü gündür.

Elini harama uzatan, ateşe elini uzatır. Ayağıyla harama giden, ateşe gider. Haramı yiyen ateşi yer. Harama bakan ateşe bakar, ateş ise onu yakar. Değer mi... biraz sabret!

Mümine gelen her şey hayırlıdır.

Başarının sırrı vermektir.

Kurtulmanın tek çaresi var, o da kurtulanlarla beraber olmaktır. Ehl-i sünnet itikadında olmayan kurtulamaz.

Göğsünü kıbleden çevirenin namazının bozulduğu gibi, yüzünü İslamiyet’ten çevirenin hem dünyası hem ahireti bozulur.

Şaşılır şu kimseye ki, dünyaya hırsla sarılır, ama ölüm onu aramaktadır. Unutmuş ama unutulmuş değildir. Güler, ama bilmez ki, Rabbi ondan razı mıdır, yoksa değil midir?

Üç şey beni hayrete düşürdü. Bunlar; ölüm kendisini yakalamak üzere olduğu halde, dünyalık peşinde olan kimselerin hâli, kendisi gaflete dalıp, kendini unuttuğu halde unutulmamış olup, hesaba çekilecek olan kimseler ve Rabbinin kendinden razı olup olmadığını bilmediği halde, ağız dolusu gülen kimselerin hâli.

Allahü Teâlâ hepimizi dünya ve ahiretin efendisi ve bütün insanların her bakımdan en yükseği ve en iyisi olan Resulullah’a tâbi olmak saadetiyle şereflendirsin! Çünkü cenab-ı Hak, Ona tâbi olmayı, Ona uymayı çok sever. Ona uymanın ufak bir zerresi bütün dünya lezzetlerinden ve bütün ahiret nimetlerinden daha üstündür. Hakiki üstünlük, Onun sünnet-i seniyyesine tâbi olmaktır.

Kalbin kararmış olmasının alameti, günahlardan, üzüntü duymaması, günahta ısrar etmesidir. İşlediği günahlardan dolayı kalbi o kadar kararır ki, artık nasihat tesir etmez, gafletten uyanmaz.

Şu 4 şeye dikkat et: Günahlardan sakın, namazını cemaatle kıl, cömert ol, Allahü Teâlâ’nın yarattıklarına şefkat göster.

İnsanın yaratılmasından maksat, kulluk yapmasıdır. Kulluktan maksat ise, her hâlükârda Allahü Teâlâ’yı unutmamaktır. Allahü Teâlâ için yaptığın her şey ihlastır. Halk için yaptığın herşey de riyâdır.

Eşin dostun gönlünü almak için günah işlemek, kendini ateşe atmak ahmaklıktır.

Dünyayı maksat edinmemeli. Dünya, nefsin arzularına yardımcıdır. Dünya ve ahiret bir arada olmaz. Dünyaya düşkün olmak, günahların başıdır. Dünyaya düşkün olanlar ahirette zarar görür. Dünyaya düşkün olmamanın ilacı, İslamiyet’e uymaktır.

Bu zamanda dünyayı terk etmek çok zordur. Dünyayı terk lazımdır. Hakikaten terk edemeyen, hükmen terk etmelidir ki, ahirette kurtulabilsin. Hükmen terk etmek de büyük nimettir. Bu da, yemekte, içmekte, giyinmekte, meskende, dinin hududundan dışarıya taşmamakla olur.

Vakit çok kıymetlidir. Kıymetli şeyler için kullanmak lazımdır. İşlerin en kıymetlisi sahibine hizmet etmektir. Yani Allahü Teâlâ’ya ibadet ve taat etmektir.

Annenin yavrusuna faydası olmadığı (annenin yavrusundan kaçacağı) kıyamet günü için, hazırlık yapmayana yazıklar olsun!

 

Allahü Teâlâ cümlemizi dünya nimetlerine aldanıp koştururken, ahretini kaybetmeyen, ölmeyecekmiş gibi dünyaya, hemen ölecekmiş gibi ahireti için çalışan kullarından eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.