Lisanss
dclisans
  • 21.01.2020
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

İşi en güzel yapmak

Muhterem Kardeşlerim…

Her işimizi en güzel şekilde yapmak, yani, ilme yani şartlarına uygun ve ihlasla yapmak gerekir. Bu yazımızda da yine Saadeti Ebediyye’den faydalanarak ve kaynak göstererek sizlere ayet ve hadisler eşliğinde işimizi en güzel yapmamız konusunda bilgiler vermeye gayret edeceğiz.

 

Efendim;

Bir hadis-i şerifte, Allahü Teâlâ’nın, yaptığımız işi en güzel şekilde yapmamızı emrettiği bildiriliyor. Bir işi en güzel yapmak demek, ilme yani şartlarına uygun ve ihlasla yapmak demektir. Eğer o iş ilimsiz ve ihlassız ise güzel olması imkânsızdır. İhlas, yalnız Allah rızası için yapmak demektir. Bir kimsede ilim veya ihlastan biri yoksa yapılan iş kıymetsizdir.

 

İlimsiz fakat ihlaslı işe, Hazret-i Mevlana şu örneği verir:

Ormanda bir ayının ayağı, kütük arasına sıkışır, kurtaramaz. Biri bunu görüp, ayının ayağını kütüğün arasından çıkarır. Ayı da kendisine iyilik eden bu adama, ormandaki arıların yaptığı petekleri alıp getirir. Adam balı yiyince orada uyumaya başlar. Fakat sinekler, adamın yüzüne konarak rahatsız eder. Ayı ise, adam rahat uyusun diye sinekleri kovmaya çalışır. Bakar kovmakla gitmiyor, sinekleri öldüreyim bari diye, kocaman bir taş alıp, adamın yüzüne konan sineklere vurur. Adamın başı ezilir. Ayı, ilim sahibi olmadığı için, sineklere vurduğu taşın adama zarar vereceğini düşünemez. Ayının niyeti iyi idi, yani ihlaslı ve samimi idi, ancak ilmi olmadığı için yanlış iş yaptı.

Büyüklerimiz, “Amelsiz ilim vebal, ilimsiz amel sapıklıktır” buyurmuştur. İyi iş demek, ilim ve ihlasla yapılan ve ahirette faydası görülen iş demektir.

 

Şu âyet-i kerime de, ahirette bize iyi işlerin fayda vereceğini bildiriyor:

“İnsana, ancak dünyada çalışıp [ihlasla] yaptığı işler [ahirette] fayda verir.” [Necm 38, 39]

 

Şu iki hadis-i şerif de ihlaslı amelin önemini vurguluyor:

“Allahü Teâlâ ancak ihlasla yapılan ameli kabul eder.” [Dare Kutni]

“İhlas ile yapılan az amel, kıyamette sana yetişir.” [Ebu Nuaym]

 

Şu iki hadis-i şerif de ilmin önemini anlatıyor:

“İlimle az amel faydalı olur, ilimsiz çok amelin kıymeti olmaz.” [Deylemi]

“Allahü Teâlâ, ilimsiz ameli kabul etmez.” [B. Arifin]

 

Demek ki, iyi iş; ilim ve ihlasla yapılan iştir.

İhlassız, sadece ilimle yani şartlarına uygun yapılan işin, dünyada faydası görülürse de, ahirette faydası olmaz. Ebedi hayat için faydasız işe de iyi iş denmez.

 

Cami yapmak ve İnsan yetiştirmek

Şimdi de sizlere cami yapmak ve insan yetiştirmek konusunu anlatarak yazımıza da örnek vermiş olalım…

Efendim;

Adam yetiştirmek elbette çok önemlidir; fakat yükseğe çıkmak için başkalarının üstüne basmamalı, yani bir hizmet yaparken başkalarına zarar vermemelidir. Adam yetiştirmeli; ama mescit yapmayı da ihmal etmemelidir. Osmanlı Sultanları, mescit yaptırdığı için adam yetiştirmeyi ihmal etmediler.

Mescit, cami yapmak, dinimizde çok kıymetli bir ibadettir. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:

“Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namaz kılan, zekât veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder.” [Tevbe 18]

Kâmil insan nerede yetişir? Elbette medresede, mescitte yetişir. Buralar, insan yetişmesi için bir eğitim merkezidir. İslam âlimleri de buyuruyor ki: Camilerde cemaatle namaz kılmak, Müslümanların kalplerini birbirine bağlar. Aralarında sevgiyi sağlar. Birbirlerinin kardeş olduklarını anlarlar. Büyükler, küçüklere merhametli olur. Küçükler de, büyüklere saygılı olur. Zenginler, fakirlere ve kuvvetliler, zayıflara yardımcı olur. Sağlamlar, hastaları camide göremeyince, evlerinde ararlar.

“Din kardeşinin yardımına koşanın, yardımcısı Allahü Teâlâ’dır” hadis-i şerifindeki müjdeye kavuşmak için yarış ederler. (Mezahib-il-erbea)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.