Lisanss
dclisans
  • 10.12.2018
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

İdarecilik zor zanaat

Muhterem Kardeşlerim…

Nefislere ağır da gelse, biz sohbetlerimizi hep dini ağırlıklı yazmaya devam edeceğiz. Kaynağımız da her zaman olduğu gibi Tam İlmihal Saadeti Ebediyye, İmam-ı Rabbani Hazretlerinin Mektubat, www.dinimizislam.com ve birçok islami kitaplardır.

Efendim…

Bilindiği gibi; 2019 yılı Mart ayı sonunda Yerel seçimler gerçekleştirilecek. Bizlerde adaylarımıza nasihat mı kabul ederler, öneri mi, yoksa bir meczubdan hatırlatmalar olarak mı fark etmez, bazı bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Başarılı olmak isteyen Belediye Başkan adayı herkes her işi kendisi yapmaya çalışmaz, bunun yanlış olduğunu bilir. Çalışanlara tam yetki verir. Böyle tam yetkiyle çalışanlar başarılı olur. Herkesin fikrine saygı duyar, sabırla dinler. Sonunda da doğru olanı söyler. Elemanların getirdikleri teklifleri, uygunsuz olsa bile, takdirle karşılamaya çalışır. İşi ehline verir. Elemanlardan önce kendine çeki düzen verir. Başkasını düzeltmek isteyenin, önce kendini düzeltmesi gerektiğini bilir. Kendi nefsini terbiye edemeyen, başkasınınkini hiç terbiye edemez. Her iki taraf dinlenilmeden, karar vermez. Maiyetiyle yani emri altındakilerle laubali olmaz, ciddi ve mert olur. Özür dileyenin özrünü kabul eder. Hedefi vermektir. Liderlik vermek sanatıdır. Başarının sırrı vermektir. Almayı düşünen kaybeder. Yerinde ve ihtiyaç kadar müdahale eder. Çok fazla müdahale başarıyı önler. Kabiliyetli, iyi yönetici, şahsa göre uygun iş verir. Onun kendiliğinden iş yapmasını beklemez. Kibirlenmez. Maiyetine karşı kibirlenen, zayıftır, boştur. Âcizler kibirli olur. Maiyetine kendini sevdirir. Maiyeti kendisini sevmiyorsa, ondan çekiniyorsa, uygun tekliflerde bulunamıyorsa, o yöneticiye iyi denmez. Hevesleri hep canlı tutar. İnsan çalıştırmanın temel şartı, heves kırmamaktır. Yukarıda sayılanları yapmayan veya yapamayan insan da başarılı olamaz.

 

Adalet, idarecilerin süsü ve güzelliğidir

Başarılı olmak isteyen Belediye Başkan adayı her insan geçici lezzetlere, çabuk biten, tükenen dünyalıklara aldanmamalıdır. Mal biriktirme hırsı olan kimseler, her zaman sıkıntı ve üzüntü içinde olurlar. İhlâs, dünya faydalarını düşünmeyip ibadetlerini yalnız Allahü Teâlâ’nın rızası için yapmaktır. Onun için her işini Allahü Teâlâ’nın rızası için yapmalıdır ve bol bol dua etmeli, dua istemelidir. Dua, müminin silahıdır ve dinin direğidir. Göklerin ve yerin nurudur. Allahü Teâlâ günahları görür ve örter. İnsanlar ise, görmez ve söyler.

 

Adalet, halkın dirliği ve düzeni; idarecilerin ise, süsü ve güzelliğidir

Şunu da unutmamak gerekir ki, kim gülerek günah işlerse, ağlayarak Cehenneme gider. Adalet, halkın dirliği ve düzeni; idarecilerin ise, süsü ve güzelliğidir.

En büyük günahlardan biri de, insanlarla alay etmektir. Hiçbir idareci hizmetine talib olduğu insanlarla alay etmemelidir. Ahireti verip dünyayı almak, yani Haktan halka yüz çevirmek akılsızlıktır. Lüzumsuz şeylerin peşinden koşan, lüzumlu şeyleri kaçırır.

 

Allahu Teâlâ cümlemizi şaşırtmasın, başarılı ve adil insanlarla haşreylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.