Lisanss
dclisans
  • 12.11.2019
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

İdarecilerimize Tavsiyeler

Muhterem Kardeşlerim…

Zaman zaman yazdığımız köşe yazılarımızla gündemdeki konuları Tam İlmihal Saadeti Ebediyye’den faydalanarak zenginleştirip bilgiler aktarıyor, mesajlar vermeye gayret ediyoruz.

 

Efendim…

İlimizin idarecileri çok akıllı davranmalı, idaresi altındakileri iyi seçmeli, yönlendirmeli, en önemlisi de içinde Allah korkusu olan ehil kişilerden ekibini kurmalıdır.

İdarecilerimiz idareleri altında bulunan yerlere vazifelendirdiği kimselerin çalışmaları, hal ve gidişatları hakkında kendisine malumat yazıp bildirecek emin kimseler göndermeli. Böylece vazifelendirdiği memurların çalışmalarını takip etmeli. Memurlarına bir iş buyurmak gerekince, istediği işin sonunu iyi düşünmeli. Şayet bu işin akıbetinde, selamet, emniyet ve afiyet görürse ve bu işten güzel netice, nasihat, iyi karşılık umarsa, yapmalı. Aksi halde vazgeçmeli. O iş hakkında, ilim ve basiret sahiplerine danışmalı. Kişi sonunu düşünmeden bir iş yapmaya kalkarsa, kendisini tehlikeye attığı gibi işleri de bozulabilir. Bu sebeple her işinde ihtiyatlı olmalı. Kendisine zaman zaman bilgiler verecek, halkın sorunlarını, ilimizin ihtiyaçlarını iletebilecek, her işini kolaylaştıracak Danışmanlar seçmeli.

Kısaca; işi ehline vermeli, çalışmalarını görevlendireceği güvenilir kimselerle takip etmeli, danışılmayan danışmanlar görevlendirmemelidir.

(2019 Göbeklitepe Yılı sona ererken, Şanlıurfa’mızda açılan Göbeklitepe Fuarında varsa fotoğrafları sergilensin, kaklıda bulunsunlar diye sanırım hiçbir fotoğrafçımız ve gazetecilerimiz bilgilendirilmemiştir. Buda bir eksikliktir diye düşünüyoruz…)

 

Efendim;

Yazacaklarımızı bir nevi nasihat kabul ederseniz; bugünkü işini, yarına bırakmayınız. Kendi işinizi kendin yapmaya çalışınız. Yarınki günde karşılaşacağınız işler ve hadiseler, yarına bıraktığınız işleri yapmana mani olur. Bilin ki, gün, geçtiği zaman içindekileri de birlikte götürür. Bugünkü işinizi yarına bırakırsanız, yarına iki günlük işi biriktirmiş olursunuz. Bu ise sizi çok meşgul eder, sonra hiç birini yapamazsınız. Ama her günün işini o günde yaparsanız, kendinizi ve bedeninizi rahatlatmış, sultanının işlerini de muhkem etmiş olursunuz.

İhtiyaç içerisinde bulunan hanelerin haklarını araştırın. Geçim yüklerini üzerinize alın, durumlarını düzelterek sıkıntıya düşmelerini önleyiniz. Bundan başka fakirlerin, miskinlerin, durumunu size kadar getirmeye muktedir olmayanların hakkını aramada bizzat alakadar olunuz. Gizli meselelerini, sıkıntılarını öğreniniz. Allahü Teâlâ’nın izni ile hallerini düzeltiniz. Hastaların barınıp tedavi görecekleri hastahaneler yapınız. Onlara iyi bakıp, hizmet edecek, şefkatli davranacak hizmetçiler ve hastaları güzel muayene ve tedavi edecek tabipler tayin eyleyiniz.

İşlerin çokluğu sizde bıkkınlık meydana getirmesin ve insanlarla meşgul olmanıza mani olmasın. İnsanların yanınıza gelmelerine izin veriniz. Onlarla görüşünüz, kendilerine sakinlik gösteriniz. Merhamet kanatlarınızı açınız. Sevindiğinizi onlara gösteriniz. Bir şey istemekte ve konuşmakta kendilerine yardımcı olunuz. Onlara karşı şefkatli, merhametli ve cömert olunuz. Verdiğinizi; üzmeden, başa kakmadan, cömertlikle, gönül açıklığı ile veriniz ve karşılığını yalnız Allahü Teâlâ’dan bekleyiniz. Bu şekilde verilenlerin, Allahü Teâlâ’nın izniyle çok kârlı, kazançlı bir ticaret olduğunu biliniz.

Gördüğünüz dünya işlerinden ve sizlerden önce, geçmiş asırlarda yaşayan helak olmuş milletlerdeki başkan ve hükümdarların hallerinden ve akıbetlerinden ibret alınız. Sonra dinimizin hükümlerine uyarak, dinimizin ve kitabımızın kaim olası için gayret edip, her halinizde Allahü Teâlâ’nın emrine sımsıkı sarılınız. Bunlara mugayir ve Allahü Teâlâ’nın gazabına sebep olan şeylerden uzak durunuz.

Allahü Teâlâ’ya zannınızı güzel eyleyiniz ki, maiyetinizde bulunanlar da sizlere doğru davransınlar. Kendisine vazife verdiğiniz hiçbir kimseyi herhangi bir şeyden dolayı, durumunu iyice araştırmadan önce, asla suçlamayınız. Çünkü temiz kimselere itham ve kötü zanda bulunmak, büyük günahtır.

Haramdan mal toplamayınız ve malınızı israf ile harcamayınız. Sık sık âlimlerin meclislerinde bulununuz, onlarla istişare ediniz ve kendileri ile beraber olunuz. Tek arzunuz; Hak Teâlâ’nın emirlerine tâbi olmak ve bunu yaymaya çalışmak, işlerin iyilerini, yüksek olanlarını tercih etmek olsun. Beraber olduğunuz kimselerin sizin nazarınızda en kıymetlisi, sizde gördüğü bir kusuru, çekinmeden, tenha bir yerde size söyleyebilen kimse olsun. Böylelerinin size olan samimiyeti, muhabbeti elbette yapmacık ve gösteriş değildir.

Yaptığınız iyiliği başa kakmayınız. Bütün işlerinizde Allahü Teâlâ’dan yardım isteyiniz ve hayırlı kılmasını dileyiniz. Muhakkak ki, Allahü Teâlâ doğru ile ve doğru olanlarla beraberdir. Hal ve gidişatınız; Allahü Teâlâ’nın rızasını kazanacak, Onun dinine nizam olacak, dinine tâbi olanlara izzet ve şeref bahşedecek, millete adalet ve sulh temin edecek şekilde olsun.

Allahü Teâlâ’dan dileriz ki; doğru yolda bulunmanızı ve muhafazanızı güzel kılsın. Muhakkak Allahü Teâlâ kullarına yakındır ve onların dualarını kabul edicidir.

Allahü Teâlâ cümlemizi Salih insanlarla karşılaştırsın, idarecilerimizi günümüz insanlarına değil de kendisine layık kullarından belirlesin inşaallah. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.