Lisanss
dclisans
  • 23.07.2019
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Gusül, Boy Abdesti..

Muhterem Kardeşlerim…

Dinimizce en önemli unsurlardan birinin de gusül, boy abdesti konusu olduğuna inanıyor ve artık yeni gençlerimizi ve bilen kardeşlerimizi bile yeniden bilgilendirmek, bizlerin de varsa unuttuğu şeyleri h0atırlatmak maksadıyla bu yazımızı da bu konuya ayıralım istedik.

 

Efendim;

Gusül abdesti ne demektir, nasıl ve hangi durumda yapılır?... sorusunu cevaplayabilirsek o konuda bilgilenmiş oluruz diye düşünüyoruz. Zira Allahu Teâlâ namaz, oruç ve cünüplükten gusül etmeyi terk edenler için, “Gerçek düşmanımdır” diye buyuruyor.

 

 Muhterem Kardeşlerim…

Bilindiği gibi Gasl; bir şeyi yıkamak, Gusül; yıkanmak, boy abdesti demektir. Mazmaza, suyu ağızda çalkalamak olup, abdestte sünnet, gusülde farzdır. Gargara, suyu boğazda çalkalamak olup, gusülde de farz değildir. Kapanmamış küpe deliğini gusülde yıkamak farzdır. Çöp sokmağa lüzum yoktur. Kadının saç diplerini yıkaması farzdır. Saç örgüsünü çözüp aralarını yıkaması lazım değildir. Sakal sık dahi olsa, altındaki deriyi ve bıyığın ve kaşların altındaki deriyi yıkamak farzdır.

Uykuda veya uyanık iken meni çıkınca ve cima olunca, erkek ve kadın ‘Cünüp’ oldu denir. Cünüp olanın ve ‘Hayız’ ve ‘Nifas’tan kurtulan kadının, namaz kılacağı zaman, ‘Gusül’ abdesti alması farz olur.

Gusülde niyet etmek, besmele ile başlamak, necaset bulaşık olmasa dahi, avret yerini yıkayıp, sonra bir abdest almak, sonra bedenin her yerini üç kere yıkamak yahut denize, nehire, büyük havuza dalıp çıkmak, önce başa, sonra sağ omuza su dökmek, bedeni ovalamak sünnettir.

Gusülde abdest duaları okunmaz. Erkek erkekler arasında, kadın kadınlar arasında peştamal bulamazsa, çömelerek ve arkasını dönerek öyle yıkanır. Bakan günaha girer. Kadın, erkek karışık ise, teyemmüm ederler. Sonra kaza ederler. Kimsenin görmediği yer küçük ise, çıplak gusül caiz, büyük ise mekruhtur. (İslâm Ahlâkı s. 376)

Yatsı namazını kıldıktan sonra cünüp olanın sabah namazına kadar guslünü tehir etmesi caizse de hemen yıkanması elbette çok iyi olur. İmam-ı Gazali hazretleri, (Cünüp olup gusletmeden bir namaz vaktini geçirene, ateşten gömlek giydirilecektir) buyuruyor. Namaz kılan ve kılmayan herkes, bir namaz vaktini cünüp geçirirse, çok azap görür. Mesela, öğle ezanından sonra cünüp olanın öğle namazını kılmamışsa, ikindi vaktine öğleyi kılacak kadar zaman kalınca gusletmesi farz olur. Farzı yapmak çok sevap, yapmamak büyük bir günahtır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Canlı resmi, köpek ve cünüp bulunan odaya rahmet melekleri girmez.” [Nesai]

“Cünübe, sarhoşa rahmet meleği yaklaşmaz.” [Bezzar]

“Gusletmek için kalkana, üzerindeki kıl sayısınca sevap verilir, o kadar günahı affolur, Cennetteki derecesi yükselir. Guslü için ona verilecek sevap, dünyada bulunan her şeyden daha hayırlı olur. Allahü Teâlâ meleklerine, ‘Bakın bu kulum, gece üşenmeden kalkıp emrime uymak için guslediyor. Şahit olun ki, bunun günahlarını af ve mağfiret eyledim’ buyurur.” [Gunye]

Guslü terk eden dinden çıkmazsa da büyük günah işlemiş olur. Gusülsüz gezen, namaz kılamaz. Namaz kılmamak insanı küfre sürükleyen büyük günahlardandır. Böyle bir kimsenin de imanını kaybetmesi çok kolay olur. Onun için guslü geciktirmemelidir!

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

“Allahü Teâlâ buyuruyor ki: Şu üç şeye devam eden, gerçek dostumdur. Bunları terk eden de, gerçek düşmanımdır. Bu üç şey, namaz, oruç ve cünüplükten gusüldür.” [Beyheki]

 

Allahü Teâlâ’nın düşmanım dediği ve rahmet meleklerinin uzak durduğu bir kimsenin evinde huzur, bereket diye bir şey kalır mı?

Allahü Teâlâ ümmeti Muhammed’e dininin vecibelerine uymayı, yerine getirmeyi nasib eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.