Lisanss
dclisans
  • 20.12.2019
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Cuma günü okunacak dualar

Muhterem Kardeşlerim…

Bu mübarek Cuma günkü yazımızda da yine Tam İlmihal Saadeti Ebediyye’den faydalanarak Cuma günü okunacak duaları sizlere hatırlatalım istiyoruz.

 

Efendim;

“Cuma günü sabah namazından önce, ‘Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh’ okuyanın, denizköpüğü kadar da olsa günahları affolur.”

“Cuma namazından sonra, 7 defa ihlâs ve muavvizeteyn okuyanı, Allahü Teâlâ, bir hafta, kazadan, belâdan, kötü işlerden korur.” (İhlâs, Kul hüvallahü ehaddır. Muavvizeteyn, kul euzülerdir.)

“Cuma günü 80 salavat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.”

“Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan edilir.”

“Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.”

“Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir.” 

“Cuma gecesi 2 rekat namaz kılıp, her rekatta bir Fatiha, bir Ayet-el Kürsi, 15 İhlas okuyup selam verdikten sonra bana bin salevat okuyan, beni rüyada görür.”

 

Cumâ namazından sonra şu duâyı okumak müstehabdır:

Allahümme yâ ganiyyü, yâ hamîdü, yâ mübdiü, yâ mu’îdü, yâ rahîmü, yâ vedûd. Eğninî bihalâlike an harâmike ve bifadlike ammen sivâke. (‘Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, Mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allahım. Beni halâl ettiklerinle iktifâ ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsân ederek beni Senden başkasına muhtâc etme’ demektir.)

Bu duâya devam edenleri Allahü Teâlâ başkalarına muhtâc etmez ve ummadığı yerden rızıklandırır.

 

Abdullah bin Ömer buyurdu ki:

“Hâceti olan bir kimse Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri oruç tutsun. Cuma günü temizlenip namaza gitsin. Az veya çok sadaka versin. Namazdan sonra şu duâyı okursa Allahü Teâlâ’nın izni ile duâsı kabûl olur.”

Allahümme innî es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hû. Âlimül ğaybi veşşehâdeti hüverrahmânürrahîm. Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Ellezî meleet azametühüsse-mâvâti vel arde. Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüve ve anet lehül vücûhü ve haşe’at lehül ebsâru ve veciletil kulûbü min haşyetihi en tusalliye alâ Muhammedin ve en tu’tînî hâcetî, diyerek hâcetini söylemelidir.

Allahu Teâlâ cümlemizin hakkımızda hayırlı olacak dualarını kabul eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER