Lisanss
dclisans
  • 15.11.2018
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Bunlarla dünya ve ahiretini süsle

Muhterem Kardeşlerim…

Yaklaşık 47 yıldan beri sizler için değişik konularda köşe yazıları yazdık ise de genellikle hep dini sohbetler olmuştur. Bu dini sohbetleri de bazın her camiada söylemek mümkün olmuyor. Zira inanlar çoğunlukta olduğu gibi inanmayanlar da olabiliyor ve onları ikna yoluna gitmek için başlattıkları tartışmalar ile Allahu Teâlâ muhafaza eylesin, kaş yapalım derken göz çıkarırız düşüncesiyle susmayı yeğliyoruz.

Ancak gerek yerel gazetelerimizde ve internet sitelerimizde ve gerekse facebook sayfamızda yayınlayarak daha çok kimselere ulaşıyoruz. Yazdıklarımızda da kaynak gösteriyoruz ki, inanmayanlar varsa bu kaynakları araştırabilsinler…

Mesela İmam_i Rabbani Hazretlerinin Mektubat ve Tam İlmihal Saadet-i Ebeddiyye kitaplarından faydalanıyoruz. Zina bunlarda üzerinde ismi yazan zatın kendi kafasından yazdığı hiçbir husus ve kelime yoktur. Hep kaynaklarından aynen alınıp nakledilmiştir ve kaynakları da hemen cümle sonlarına eklenmiştir.

 

Efendim;

İmam-ı A'zam hazretlerinin bir talebesine yaptığı vasiyetlerden bazıları şöyledir:

Konuşurken yüksek sesle konuşma. Hiçbir işinde acele etme, teenni ile hareket et. Acele şeytandır.

[Hadis-i şerifte, “Teenni eden isabet eder, acele eden hata eder” buyuruldu. Teenni, acele etmemektir.]

 

Susmayı âdet edin.

[Hadis-i şerifte, “Susmak, hikmettir; fakat susan azdır” buyuruldu.]

 

Her ayda birkaç gün oruç tut.

[Hadis-i şerifte, “Her ay 3 gün oruç tutan, yılın tamamında oruç tutmuş gibi olur” buyuruldu.]

Nefsini hesaba çek, ilmi muhafaza et. Böylece amelinden iki cihanda faydalan.

[Hadis-i şerifte, “Akıllı, nefsini hesaba çeken ve ölümden sonrası için amel edendir” buyuruldu.]

 

Dünya nimetine ve sağlığına güvenme.

[Hadis-i şerifte, “İhtiyarlıktan önce gençliğin, hastalıktan önce sağlığın, meşguliyetten önce boş vaktin, fakirlikten önce zenginliğin, ölümden önce hayatın kıymetini bil” buyuruldu.]

 

Bu nimetlerin hepsinden sorguya çekileceksin.

[Hadis-i şerifte, “Kıyamette, herkes ömrünü nerede geçirdiğinden, malını nereden kazanıp, nereye harcadığından ve ilmi ile amel edip, etmediğinden sorulacaktır” buyuruldu.]

 

Kötü kimseyi; kötülüğü ile anma, bir iyiliğini bul, onu söyle. Eğer kötülüğü din hakkında ise, bid'at ise onu insanlara söyle ve ona uymaktan onları koru.

[Hadis-i şerifte, “Bid'atler yayılınca, ilmi olan bunu herkese bildirsin, bildirmezse, Kur'an-ı Kerimi gizlemiş sayılır” buyuruldu.]

 

Sakın ölümü hatırından çıkarma.

[Hadis-i şerifte, “Ölümü çok hatırlayanın kalbi ihya olur, ölümü de kolaylaşır) buyuruldu.

 

Kur'an-ı kerim okumaya devam et.

[Hadis-i şerifte, “Kur'an okunan evin hayrı artar, melekler oraya toplanır, şeytanlar oradan uzaklaşır. Kur'an okunmayan ev, içindekilere dar gelir, sıkıntı verir, bereketsiz olur. Bu evden melekler çıkar, şeytanlar girer” buyuruldu.]

 

Bid'at ehlinden uzak dur.

[Hadis-i şerifte, “Bid'at ehlinin

Küfür ehli ile zaruretsiz konuşma, cenazelerine gitme, onlarla birlikte namaz kılma. Ben onlardan değilim” buyuruldu.]mümkünse onları İslam'a davet et, değilse, onlarla dost olma [diyaloga girme]. Anneni, babanı, üstadını hayır duadan unutma. Ezan okununca, hazır ol, herkesten önce mescide gel. Kabirleri ziyaret et.

Komşudan gördüğün ayıpları, emanet bil; sakla, kimsenin sırrını kimseye söyleme. Seninle istişare edene doğruyu söyle. Cimrilikten sakın. Tamahkâr olan mürüvvetsiz olur. Her işte mürüvveti gözet. İhtiyacın olsa da, kimseden bir şey isteme. Dünya ehline rağbet etme.

Yolda giderken sağına soluna bakma, önüne bak. Bahşiş verilen yerlerde herkesten daha çok ver. Bir cemaat içinde iken, onlar teklif etmeden imam olma. Kadınların, kızların, gençlerin toplandıkları yerlere gitme. Fısk, çalgı, müzik ve diğer haram bulunan eğlence yerlerine girme.

 

Bu nasihatimizi, canı gönülden kabul et. Bunlarla dünya ve ahiretini süsle. Zira bunlar senin ve herkesin iyiliği içindir. Bu yolda git ve herkese de tavsiye et.

 

Allahu Teâlâ cümlemizi böyle nasihatları göz ardı etmeyen ve uymaya gayret eden kullarından eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.