lisans koleji sol
lisans koleji
  • 31.01.2020
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Birlik ve beraberliğin önemi

Muhterem Kardeşlerim…

Bugünkü yazımızda da sahih kaynaklardan olan Tam İlmihal Saadeti Ebediyye’den faydalanarak sizleri “Dinimizde birlik ve beraberlik içinde olmanın yeri” konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

 

Efendim;

Dinimizde birlik ve beraberlik içinde olmanın yeri çok önemlidir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

“Toplulukta, birlik ve beraberlikte rahmet var, ayrılıkta ise azab-ı ilahi vardır.” [Beyheki]

Birlik ve beraberlik içindeki toplum çoğaldıkça, rahmet de artar. Bir hadis-i şerif meali:

“İki kişi bir kişiden, üç kişi iki kişiden hayırlıdır. O halde birlik olun!” [İ. Asakir]

Hangi iş olursa olsun, toplulukla birlik ve beraberlik içinde hareket etmekte çok faydalar vardır. Mesela toplu olarak yemek yemekte bile rahmet vardır. Bir hadis-i şerif meali:

“Yemeği toplu olarak yiyin; bereket topluluktadır.” [İbni Mace]

“Kim olduğumuz değil, kiminle olduğumuz önemlidir” buyurulmuştur. Yani kendimiz çok kötü biri olsak bile, iyilerin topluluğuna katılmalıyız. Bize gelecek beladan, onların içinde olunca kurtuluruz. Onlarla bir yere gidince, onlarla birlikte bizi de oraya kabul ederler. Hatta ahirette Cennete iyiler giderken, biz de aralarındaysak, bizi ayırmazlar. Eshab-ı Kehf’in köpeği, salihlerin, iyilerin peşinden gittiği, onları sevip bırakmadığı için, Allahü Teâlâ onu, bir hayvan olduğu halde, salihlerle birlikte Cennete koyacağını bildirdi. Demek ki, iyilerle beraber olan hayvan da olsa kurtulur.

İki hadis-i şerif meali:

“Allah bir cemaate rahmet ederse, içlerindeki kötü birini affetmemekten hayâ eder.” [Ebu-ş-şeyh]

“Kişi sevdikleriyle haşrolur. Kâfirleri seven onlarla beraberdir, yaptığı iyi amellerin hiç faydası olmaz.” [Taberani]

Resulullah, bu ümmetin çeşitli gruplara ayrılacağını, ancak kendisinin ve mübarek Eshabının yolunda olanların kurtulacağını bildirdi. Bu fırkaya Ehl-i sünnet vel-cemaat fırkası dendi. Bu fırkada olmayanların Cehenneme gideceği yine hadis-i şerifle bildirildi.

Bir hadis-i şerif meali:

“Ümmetimin âlimleri asla sapıklıkta birleşmez. O halde, sivad-ı a’zam üzere [salih âlimlerin yolunda] olun; çünkü Allah’ın rahmeti cemaatle beraberdir. Bunlardan ayrılan Cehenneme gider.” [Hâkim, İbni Cerir, Hakîm-i Tirmizi]

Birlik ve beraberlik içinde olmanın önemini bildiren üç hadis-i şerif meali de şöyledir:

“Şeytan insanın kurdudur. Sürüden ayrılan koyunu kurt kaptığı gibi, şeytan da cemaatten ayrılanı kapar. Sakın cemaatten ayrılmayın!” [Tirmizi]

“Cemaatten bir karış ayrılan, İslam halkasını boynundan çıkarmış olur.” [Ebu Davud]

Bildirilen cemaat, Ehl-i sünnet vel cemaat fırkasıdır. Herkes Ehl-i sünnetim diyebilir. Ehl-i sünnet olmanın ölçüsü vardır. Allahü Teâlâ, İslamiyet’i doğru olarak öğrenmek isteyene, bunu nasip edeceğine söz verdi. Bunun için, “Ya Rabbi, sana inanıyorum, seni ve Peygamberlerini seviyorum. İslam bilgilerini doğru olarak öğrenmek istiyorum. Bunu bana nasip et ve beni, yanlış yollara gitmekten koru” diye dua etmeli, istihare yapmalı! Cenab-ı Hak ona doğru yolu gösterir. Allahü Teâlâ’nın sözüne güvenmeli, Ona sığınmalı. Ben nasıl olsa doğru yoldayım diye dua etmekten kaçınmamalı.

Allahü Teâlâ ülkemizin huzur ve refahı için ümmeti Muhammed’in birlik ve beraberliğini daim eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.