Lisanss
dclisans
  • 03.12.2018
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Beyazgül Şanlıurfa’da

Muhterem Kardeşlerim…

Köşe yazılarımızda öne çıkardığımız, bahsini ettiğimiz konularla ilgili mutlaka Ayet-i Kerimeler ve Hadis-i Şerifleri Kur’an-ı Kerim, Tam İlmihal Saadeti Ebediyye, İslam Ahlakı, İmamı Rabbani Hazretlerinin Mektubat ve daha başka fıkıh kitaplarından da istifade ederek yazıyoruz. Bazen da kolayına kaçarak içersinde benimde emeğimin olduğu www.dinimizislam.com sitesinden faydalanıyoruz. Zaten o sitedeki yazıların kaynak gösterilerek kullanılmasında sakınca olmadığı belirtilmiştir. Gerektiğinde de kaynağını belirtiyoruz. Her ne hikmetse yazılarımızdan rahatsız olan mı var bilemiyoruz, ancak ayet ve hadisleri kendi kafamızdan yazacak kadar fetva sahibi yada alim biri değiliz ve bu durumu herkesin bilmesini isteriz. Elhamdülillah Müslüman’ız ve dinimizi yaşamaya gayret ederken çevremize de bazı dini konuları hatırlatmak istiyoruz.

Efendim…

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Partinin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanan Av.Zeynel Abidin Beyazgül, GAP Hava Limanında oldukça kalabalık Şanlıurfalılar, partililer, Belediye Meclis üyesi aday adayları ve ilçe Belediye Başkan aday adayları tarafından karşılandı.

Gerek Hava Limanı ve gerekse parti önünde oldukça kalabalık partili, Urfalı ve sevenleri vardı. Yol boyunca koridorlar oluşturan ve sevgi gösterisinde bulunarak bir taraftan da, “Bende buradayım” mesajı veren ilçe Belediye Başkan adayları ile Belediye Meclis üyeleri de dikkatlerden kaçmadı. Dolayısıyla Hava Limanından Parti önüne gelmesi saatler sürdü.

Büyükşehir Belediye Başkan adayı Av. Zeynel Abidin Beyazgül, GAP Hava Limanında ve parti önünde yaptığı konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları verdi. Başkan adayı Beyazgül, öncelikle kendisini Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösteren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, kendisini sahiplenen değerli hemşehrilerim dediği Şanlıurfalılara, kendisini karşılayan ve parti önünde bekleyerek destek olan herkese teşekkür etti, selamlarını iletti ve hemen herkesten dua talebinde bulundu.

 

Kalbi kırıkların duası kabul olur

Efendim;

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Peygamber efendimiz, “Hastalık, Allahü Teâlâ’nın bir kemendidir, fakirlik de zindanıdır. Bunun ikisini de sevdiklerine verir” buyuruyor.

Bazı büyükler, ağrı sızıdan çok muzdarip oldukları, çaresiz kaldıkları zaman, “İrhâm yâ Rabbî=Bana merhamet eyle ya Rabbî” diyerek, Allahü Teâlâ’ya sığınırlardı.

Müslümanlar da böyle yapmalı. “Ben kalbi kırıkların yanındayım” Hadis-i Kudsîsi, “Hastaların, dertlilerin, borçluların duasını kabul ederim” demektir. Kalbi kırıklardan dua almaya çalışmalı.

Emir verir gibi, “İlla bana dua et” diyerek zorla dua alınmaz. Öyle bir iş yapalım ki bize dua etmek, karşımızdakinin içinden gelsin. İşte bu şekilde dua almak, kolay değildir. Ama makbul olanı budur.

 

Ubeydullah-ı Ahrar hazretleri herkesten dua alırdı. Bir gün alışveriş yaparken alışveriş yaptığı kişiden dua almadan köye döndü. Sonra tekrar o kişinin yanına gitti ve herkesten dua aldığını, ondan dua almayı unuttuğu için geri döndüğünü söyleyince adam ellerini açarak, “Yâ Rabbi, bunun kalb gözünü aç” diye dua etti. İşte Ubeydullah-ı Ahrar hazretleri o dereceye bu dua ile ulaştı.

 

Efendim; bizlerde, Beyazgül Başkan adayımızda mutlaka herkesin gönlünü kazanmalı, hasta ziyaretlerine gitmeli, aday gösterilmediği için varsa küskün olanları ziyaret etmeli, parti olarak birlikte aday adayı herkesi bir araya toplayarak hal hatır sormalı, dua ve destek istemeli. Kısaca onların gönlünü almalı ki kendisini sevsinler ve dua da etsinler. 

 

Sevmek lafla değil, itaatle belli olur

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Muhabbet, gayet ince ve hassas bir yoldur. Bir Ehl-i sünnet âlimini sevdiğini söyleyen kimsenin, ona itaat etmesi gerekir. O’nun sevdiklerini sevmesi, sevmediklerini sevmemesi gerekir. O’nu sevenleri sevmesi, sevmeyenleri de sevmemesi, hocasında fâni olması gerekir. Çünkü böyle büyük bir zatın sevgisine kavuşan, bütün büyüklere kavuştuğu gibi, sevgili Peygamberimize ve Allahü Teâlâ’ya da kavuşur.

 

Zeynel Beyazgül kardeşimiz de, öncelikle din büyüklerimizi ziyaret etmeli, dualarını almalı. Hatta ölümünden önce ve sonra kerametine inanılan 4 büyük İslam Âliminden biri olan Hayat Bin Kays El Harrani Hazretlerinin Harran ilçemizdeki türbesini (Kabri) ziyaret etmeli, mutlaka dua etmeli, O zatın hürmetine Allahu Teâlâ’dan hayırlı hizmetlerde bulunmayı kendilerine nasib etmesini istemelidir diye düşünüyoruz.

 

Allahü Teâlâ cümlemizi duası makbul ve kabul olan kullarından eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.