lisans koleji sol
lisans koleji
  • 16.06.2021
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Asıl marifet çok sevap kazanmaktır

Muhterem Kardeşlerim…

Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmişiz gibi de ahirete çalışmayı gaye edinmişiz. Tabii ki asıl marifet çok sevap kazanmak olmalıdır.

 

Efendim;

Kalb dünya arzularından birine bağlı kaldığı ve geçici lezzetlerden birinin peşine takılıp gittiği müddetçe, ahireti nasıl sevebilir?

İnsanın ilmi arttıkça, Allah’a sevgisi arttıkça, nefsinden soğumaya, nefret etmeye başlar. Bu hâle kavuşmak, Allahü Teâlâ’nın lütuf ve ihsanıdır. O kulunu sevdiğinin alametidir.

Dünyada asıl marifet, çok para kazanmak değil, çok sevap kazanmaktır.

Dertlerinizi kullara değil, Allahü Teâlâ’ya arz edin. İstisnalar hariç, dert ve belanın tamamının kendi kusur ve kabahatlerimizden dolayı olduğunu unutmayalım.

Yumuşak ve mülayim olan kazanır.

Size dininizi imanınızı öğreten ana babanız sizden razı olmadıkça Allahü Teâlâ’nın sevgili kulu olamazsınız. İhsana kavuşma sebebi anne baba duasıdır.

Çölde kalmış insanın suya hasreti gibi, herkesten dua almaya bakın.

Üç kişinin duası kabul olur red olunmaz:

1)Anne babanın,

2) Misafirin,

3) Mazlum olanların.

İlk imanımızı anamızdan, babamızdan öğrendik. Onlar ilk Mürşidimizdir. Onun için ana baba hakkı çok büyüktür. Bu yüzden, din düşmanları; İslam’ı kökünden kazımak için aile yuvasını yıkmak lazım diyorlar.

Çocuklarımıza çok ihtimam göstermeli. Kur’an-ı Kerim okumalarına, Ehl-i Sünnet İtikadını ve İlmihal bilgilerini öğrenmelerine, Ehl-i Sünnet Âlimlerini tanımalarına ve sevmelerine çok ehemmiyet vermeli.

Düşmanını tanımayan dostunu bulamaz.

Ehl-i Sünnet itikadından bir mesele öğretmek onlarca nafile hacdan daha sevaptır.

Bir talebe, dinini öğrenmeye ve dine hizmet etmeye, Müslümanlara ve insanlara faydalı olmaya niyet ederse, bu niyetle okursa, her nefesi zikir olur.

Edebe riayet etmeyen hiç kimse, Allahü Teâlâ’ya kavuşamaz, yani veli olamaz. Din büyüklerinin yolu baştan sona edeptir. Namazın sünnet ve edeplerinden birini gözetmek ve tenzihi bir mekruhtan sakınmak; zikir, fikirden (tefekkürden) üstündür.

İslamiyet bir ağaç gibidir. Kökü iman, gövdesi ibadet, meyvesi ihlas.

Dinimizin 4 kelimeyle özeti: İnanmak, muhabbet, yapmak, sakınmak.

Tatlı dilli, güler yüzlü olun. Hiç kimseyle münakaşa etmeyin. Bölünmeyin, tefrikaya düşmeyin. Tefrika fitnedir, sakın düşmeyin.

Allahü Teâlâ cümlemizi kendisine layık kul, Habibine layık ümmet eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.