lisans koleji sol
lisans koleji
  • 11.04.2020
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

Ana, Baba hakkı

Muhterem Kardeşlerim…

Öncelikle anne, babası sağ olanlar mutlaka okumalı ve okuduklarını hayatında tatbik etmeli, ölmüş olanlar için de birazdan yazarız, bakar, okur gereğini yaparlar inşaallah…

 

Efendim;

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Bir zat, saliha hanımına sorar:

- Allahü Teâlâ âhirette, “Oğlunun hesabını sen gör” buyursa, oğlun da günahlardan dolayı çok cezaya layık olsa, ceza verirken üzülür müsün?

- Ne cezası? Evlada ceza verilir mi? Ona mükâfat veririm, hiçbir günahını görmem, doğru Cennete derim.

- Niye hak ettiği cezayı vermiyorsun?

- Sevgili yavruma nasıl ceza veririm? Hem de Cennet’in en müstesna yerine yollarım.

- Demek ki biz de kurtulacağız, çünkü senin şefkat ve merhametin, Allah’ın merhameti yanında ne ki?

 

Bir mübarek zata da, “Âhirette, seni sorguya annen mi, baban mı çeksin deseler, hangisini seçersin?” denince buyurur ki:

-İkisini de kabul etmem, Rabbimin hesaba çekmesini isterim. Ana babamın merhameti, Rabbimin merhameti yanında deryada damla değildir. O bir damlayı da bütün mahlûkatına dağıtmıştır. Bütün canlıların yavrularına karşı olan şefkati, merhameti, o bir damladandır. Derya varken bir damlaya talip olunur mu?

Bu büyük merhametine rağmen, eğer Hak Teâlâ bir kuluna bir ceza veriyorsa, demek ki o kulu, en yakın olan ana babasının kalblerini kim bilir kaç defa kırmış, yani gözden çıkaracakları kadar isyan etmiş olmalı ki, o cezayı hak ediyor.

Cenab-ı Hak, “Ana babasını razı edenin işlediği günahlarını affederim, fakat ana babasını üzeni, ne kadar çok ibadeti olursa olsun, Cehenneme atarım” buyuruyor.

Peygamber efendimiz de, “Men lem yeşkürin-nâse lem yeşkürillah” buyuruyor. Yani size iyilik edenlere, size gelen nimetlere vesile olanlara teşekkür etmezseniz, Allahü Teâlâ’ya şükretmiş olamazsınız. O nimetler için yapacağınız şükür kabul olmaz. İyilik edene teşekkür etmezsek, Rabbimize ne kadar dua edersek edelim, kabul olmaz.

 

Allahü Teâlâ’ya şükretmemek, O’na isyandır. Çünkü bir bardak su verene bile teşekkür gerekir. Düşünün ki, dünyaya gelmemize sebep olan ana baba, ilk mürşidimizdir, kulağımıza ilk “Allah bir” diyen onlardır. Bizi kiliseye götürebilirler, hâşâ Allah’ı inkâr ettirebilirlerdi. Ama öyle bir ana baba ki, biz daha dünyaya gelir gelmez, kulağımıza ezan okurlar, güzel bir isim koyarlar. Sonra bize dinimizi öğretip, kötülüklerden korumaya çalışırlar. Böyle salih ana babanın hakkı nasıl ödenir?

Allahu Teâlâ ümmeti Muhammed’e hayırlı evladlar versin, onlara gelecek her zarar ana, babayı da üzecektir. Hiçbir ana, baba evladlarına bir zarar gelmesini istemez. Hele Cehenneme gitmesini hiç istemez.

Allahu Teâlâ bizlerin de, ümmeti Muhammed’in de evlatlarına akıl, iz’an versin. Kötü arkadaşlardan uzak eylesin. Ana, babasına asi olmaktan muhafaza eylesin inşaallah. (Amin)

 

Bu arada;

Allahu Teâlâ bizlerin de, ümmeti Muhammed’in de hastalarına Hayat Bin Kays El Harrani Hazretleri hürmetine şifa versin, İslam âlemini salgın virüs illetinden muhafaza eylesin. Ülkemizi de, Dünya ülkelerini de hayırlısıyla bu illetden kurtarsın, huzura kavuştursun inşaallah… (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.