Lisanss
dclisans
  • 28.01.2019
Müslüm  Abacıoğlu

Müslüm Abacıoğlu

3 Şeyde yanılan iflah olmaz

      Muhterem Kardeşlerim…
Nihayet AK Parti Şanlıurfa Belediye Başkan adayları tanıtım toplantısı da Genel Başkan Vekili Prof.Dr. Numan Kurtulmuş'un katılımıyla gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına oldukça fazla ilgi gösterildi ve salon tıklım tıklım doldu ve adaylara sevgi seli vardı desek yanlış olmaz. Genel olarak konuşmak gerekirse AK Parti bu sefer uygun ve ehil adamları aday gösterme gayretinde olduğunu göstermiş. Zira Başkan adaylarımız ehil olmayınca kaybeden yine biz olacağız. Yani Hikmet ehli zatların dedikleri gibi, eşimizi, aşımızı, arkadaşımızı iyi seçmemiz gerektiği gibi bizlere hizmet edecek Başkanlarımızı da iyi seçmeliyiz.
Efendim;
Bu yazımızda da yine belirlediğimiz bir konuyu Tam İlmihal Saadeti Ebediyye ve İmamı Rabbani Hazretlerinin Mektubat'ından faydalanarak hikmet ehli zatların bazı sözleri, hadisi şerifler ve ayeti kerimelerle tamamlayarak yazımızı pekiştirip sizlerle paylaşmış olacağız inşaallah.

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
Eş, İş, Arkadaş. Bu üçünde yanılan iflah olmaz. Ben onu düzeltirim der ama düzeltemez. Kendisi onun gibi bozulur. Bir sepet sağlam incirin içine bir tane çürük incir koysanız hepsini bozar. Bir sepet sağlam incir o bir çürüğü sağlam yapamaz. Dünyada aziz olmak isteyen diline sahip olsun. Sabır susmaktır. Konuşan, susandan daha fazla vera sahibi olamaz. Kötü insanlarla arkadaşlık yapan, iyi kimselere suizan eder. İnsanların bilgilisi, insanların bilgisinden yararlanıp kendi bilgisini artırandır. Dört yerde dört şeyi korumak, iki şeyi unutmamak, iki şeyi de unutmak gerekir. Korunacak şeyler: Namazda gönül, halk içinde dil, yemekte boğaz, el evinde göz. Unutulmayacak şeyler: Allah'ın büyüklüğü ve ölüm. Unutulması gerekenler: Birine ettiğin iyilik ve sana yapılan kötülüktür.

Şâh-ı Nakşibend hazretlerine, “Namazda hudû ve huşû nasıl elde edilir?” diye sorulunca buyurdu ki: '' Huzurlu bir halde helal lokma yiyeceksiniz. Huzur ile abdest alacaksınız ve namaza başlarken iftitah tekbirini kimin huzuruna durduğunuzu bilerek, düşünerek söyleyeceksiniz.”

Cemaatte rahmet vardır. Bir cemaatte bir kişi, Allahü Teâlâ'nın sevgili kuluysa, duası makbul ise, onun hürmetine Allahü Teâlâ hepsini affeder. İmanın temeli, hubbi fillah buğdi fillahtır. Yani, sevmesi de, sevmemesi de, Allah için olmaktır. Müslüman, Allahü Teâlâ'nın seçtiği sevdiği insandır. Onun seçtiğini ben seçmiyorum, Onun sevdiğini ben sevmiyorum, hiç böyle şey olur mu?  

Kur'an-ı Kerimin asıl tefsiri fıkıhtır. Ne yapılacak, nasıl yapılacak, nasıl korunacak, bunlar fıkıh ilmi ile mümkün olur. Dini bilmeden imanı korumak zordur.
Hadis-i şerifte, “En hayırlınız, Kur'anı öğrenen ve öğretendir” buyuruluyor. Bunun bir manası da, Kur'an-ı Kerim İslamiyet demektir. İslamiyet'i öğrenen ve öğreten en hayırlınızdır demektir. Burada öğreten kelimesi önemli, yani doğru öğrendiğini doğru öğreten demektir. Kafasından konuşan değil.

Müslüman'ın kıymeti, nuru ahirette belli olacak. Cehennem diyecek ki, çabuk geç, nurun ateşimi söndürüyor. 
Nasıl ki bedenin rızkı varsa ruhun da rızkı vardır. Nasıl ki bedenin rızkı verilmezse hastalanır, sonunda ölür ise, ruhun rızkı da verilmezse hastalanır ve zamanla ölür. Ölmesi, Allah korusun, kâfir olması demektir. Namaz ve diğer ibadetler ruhun rızkıdır. Büyüklerin sözleri de ruhun rızkıdır. 
İki şeyden kaçın: Çok yemekten ve çok konuşmaktan. Sabır, Allahü Teâlâ'yı kullara şikâyet etmemektir. Dünyada en makbul ibadetlerden biri de, Allahü Teâlâ'nın rızası için insanlara yardım etmektir. Gömleğin ilk düğmesi yanlış bağlanınca, diğerleri de yanlış gider. Neticeyi değiştiremezsiniz ama başlangıcı değiştirmeniz mümkündür. Tedbir almamak kibirdendir.

Allahu Teâlâ cümlemizi eşini, aşını, arkadaşını bu arada Başkanını da iyilerden seçen kullarından eylesin. (Amin)


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.