lisans koleji sol
lisans koleji
  • 29.12.2014
Memduh Önay

Memduh Önay

Avrupa'nın İslam korkusu

Almanya, İslam’ın yayılmasına ve yabancılara karşı aşırı sağcı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) grubunca düzenlenen gösterileri izlemekle yetiniyor. Hatta el altından destekliyor  Son günlerde Dresden kentinde PEGIDA tarafından yapılan gösterilere katılanlarının sayısının artması hem siyasetçileri hem de ülkede yaşayan yaklaşık 5 milyon Müslüman’ı endişelendirirken, Müslüman karşıtlığını körükleyen Alman basını, İslamofobi’nin yaygınlaşmasında lokomotif rol oynuyor. Alman medyası geçen yıl, Katolik ve Protestan Hristiyanlardan çok Müslümanlar hakkında haber yayımladı. Ancak Müslümanlar hakkında yapılan haberlerin çoğunluğu olumsuz bir yaklaşım ortaya koydu.

 IŞiD terörü Batı’da İslamfobi’yi artırdı

 Müslümanların imajının bu derece düşmesine IŞİD’in neden olduğu gün gibi ortada. Yıllardan beri Alman medyasında İslam hakkında verilen haberlerde öncelikle terör, savaş, uluslararası gerginlikler ve dinin kendisi de gündeme getirildi.

Alman medyasının geçmişte yaptıklarıyla İslamofobi’nin yayılmasında en etkili rolü oynadığı ve “11 Eylül’den sonra Avrupa’nın tümünde yaygınlaşan İslamofobi bugünlerde Almanya’da tavan yaptı”

Ekim ayında 350 kişi ile başlayan PEGIDA gösterilerine 22 Aralık’ta 17 bin 500 kişinin katılması

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Merkel

Islamofobi noktasında artan gösterilere sessiz kalması İslam karşıtlığını arttırdı.

 "Camilere sürekli saldırılar düzenleniyor, domuz kafaları atılıyor, duvarlarına gamalı haçlar ve küfür içerikli işaretler çiziliyor, camları ve kapıları kırılıyor, tehdit içerikli mektuplar gönderiliyor ve en kötüsü kundaklamalar yapılıyor. Bu olaylar kuzeyden güneye, doğudan batıya Almanya'nın her yerinde oluyor."

 Almanya'da Islamofobi'nin yükseldiğinin çok net "Aşırı sağcı partilerin İslamofobi ile seçim kampanyalarını yürüttüklerini görüyoruz. Bu da zamanla şiddete dönüşüyor. Maalesef bunun için ciddi adımlar atılmıyor.

Almanya'nın zor zamanında kendisine arka çıkan işgücü emeğini Almanya ekonomisi için sarf eden insanlara gerekli ilgiyi alakayı gösterilmesini istiyoruz"

 

"Onlar ağızlarıyla Allah'ın nûrunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır."(Saff, 61/8)

Bizim vazifemiz, insanları zorla Müslüman yapmak değildir. İnsanların kalbinde imanı yaratacak olan Allah’tır. Tohumu zamanında tarlaya ekip onun yeşermesine karışamayan bir çiftçi gibi, biz de iman ve İslam tohumlarını insanların kalp tarlasına ekeceğiz. Onların yeşermesini Allah’a havale edeceğiz. Saygılarımla...

 

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.