lisans koleji sol
lisans koleji
  • 21.09.2017
Memduh Önay

Memduh Önay

Almanya'daki seçim ve ardındaki gerçekleri

Almanya'nın 16 Nisan anayasal referandumun dan bu yana yoğunlaştırdığı Türkiye karşıtı ve ülkenin iç işlerine karışan tavrı Ankara'dan da karşılık bulmaya başladı.Popülizm kaynaklı bu gerilimin tek kaybedeni Almanya'daki Türk topluluğu.

 

Türkiye'deki bazı popülist siyasiler Almanya'ya Avrupa'ya gelip burada yaşayan Türklere, Alman bankalarından paralarını çekip, Alman ekonomisine zarar vermeleri yönünde çağrıda bulundu.

 

Bu çağrıyı yaparken Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının yüzde 35-40'lik kısmının Alman hükümetinden gelen sosyal yardım olmaksızın geçinemediğinden, Türk gençlerin yüzde 20'sinin diplomasız olduğundan, Türk toplumunun yüzde 25'inin işsiz olduğu gerçeğini görmüyorlar.

 

Olayları doğru analiz etmeden söylemler üzerinden siyaset geliştirmek buradaki Türklere zarar verir. Aklı selim davranmalıyız"

 

Tarafların kullandığı dil, üslup Almanya ve Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımıza zarar verecek boyutlara taşındı. Avrupa'da var olan ön yargılar vatandaşlarımıza saldırıya varacak dereceye kadar taşınıyor; aynı NSU'nun işlediği cinayetlerde olduğu gibi"

 

ALMANYA, TÜRKLERİ ASİMİLE ETMEK İSTİYOR”

 

Yaşanan gerginliğin en önemli sebeplerinden biri de Türkiye’nin diaspora politikasıdır. Türkiye eskiden diaspora ile çok ilgilenmeyen bir ülkeydi. Sadece 90’larda imam gönderiyordu, öğretmen gönderiyordu. Ancak 2000’lerden sonra buna yönelik bir politika üretmeye başladı. Burada Cumhurbaşkanımızın 2009 yılında, Köln’de yapmış olduğu bir açıklama dönüm noktası oldu.

 

Erdoğan’ın “Asimilasyon bir insanlık suçudur, bulunduğunuz ülkelere entegre olun, oranın dilini öğrenin, iyi bir vatandaş olun verginizi verin, siyasete ve kültüre katılın ama asimile olmayın” sözleri Almanya’yı çok rahatsız etti. İkili ilişkilerde kavganın temel sebeplerinden birini ben burada görüyorum.

 

Almanya açıktan söylemese de Türkleri asimile etmek istiyor ve bir türlü asimile edemiyor olması Almanya’yı ürkütüyor. Asıl amaç göçmen öğrencilere kültürlerini ve dillerini unutturmak"

 

Saygılarımla...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.