lisans koleji sol
lisans koleji
  • 23.12.2020
Mehmet Salih Şansal

Mehmet Salih Şansal

Urfa’nın değerleri

Ben bildim bileli Urfa kendi değerlerinin kıymetini bilmez, hep hafif tartar...

Dün böyle olmuştur, bugün de öyle..

Yıllar önce GAP Arenaya Necmettin Cevheri isminin verilmesi için gösterilen çabaları bugün gibi hatırlıyorum. STK Başkanları toplantılar yapmış, gazeteler manşetler atmış, Havalimanı, Üniversite Hastanesi, Otoyol başta olmak üzere birçok önemli projede imzası olan Necmettin Cevheri‘ye bu vefayı göstememiştik.

Dedim ya Urfa kendi içinden çıkan değerlerin kıymetini bilmiyor.

Ya da bir ölçüsü yok.

Esentepe‘de hem Kültür Merkezi, hem de Hastanede Mehmet Akif İnan ismi yazılır ancak  “Dağlarda uğuldar göklerde gürler” dizesiyle başlayan Urfa Kurtuluş Marşı'nın yazarı şair Mehmet Hulusi Kılıçarslan unutulur. İbrahim Tatlıses ve Seyfettin Sucu tarafından seslendirilen  ’Suya hasret‘ hoyratını  Mehmet Hulusi Kılıçarslan‘ın kaleme aldığı, ayrıca  şair ve yazar olarak kente önemli eserler kazandırdığı bilinmez.

Urfa Hikâyeleri, Harran Ekolu, A'dan Z'ye Urfa, Hoyratlar- Maniler (İlk baskı 1972, ıkinci baskı Urfa 1981), Urfa Folklorunda Düğün (ilk baskı Adana 1973- İkinci baskı 2007 Alanya), Urfa Ağzı Sözlüğü (Urfa 1982),  A'dan Z'ye  Urfa,  Urfa Hikâyeleri (2007), Harran Ekolü-Okulu   ve Urfa Biyaografyası adlı eserleri  Urfa kültür hayatına kazandıran Kütüphaneci Mehmet Emin Ergin‘i bilen kaç kişi var bu kentte?

Urfa‘nın nice değerleri unutulmuş gitmiş..

İsimlerinden, şehre kazandırdıkları eserlerden yeni neslin haberi yok.

Bu kitapların yeniden basılıp Kitap Fuarında Belediye tarafından ücretsiz dağıtılmasını ve Urfa‘nın kültür hayatına eserleriyle değer katan bu isimlerin öğrenci gruplarına tanıtılmasını çok isterdim.

*

Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Meclisi geç de olsa anlamlı bir adım attı. Bir süre önce vefat eden bestekar Abdullah Balak’ın ismi Tandoğan caddesinde yaşatılacak.

Böylece artık kimse Urfa‘nın kendi içinden çıkmış değerler varken, Ankara‘yla özdeşleşen  ’Tandoğan‘ ismi neden bu caddeye verilmiş diye sormayacak.

Yakın dönemde yitirdiğimiz Şair ve yazar Mehmet Göncü, Halil Biner ve Mehmet Hulusi Öcal isimlerinin de yaşatılacağı, bunun için uygun yer arayışlarının olduğunu Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinden öğreniyoruz.

*

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; kendi değerlerinin farkında olmamak Urfa'da liyakatsiz insanların makamları işgal etmesinden kaynaklanıyor. 

*

Urfa‘nın değerlerini yaşatmak üzere 27 yıl önce kurulan Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) bugün maalesef amacından sapmış, ne yapsak da oraya kapağı atsak, çıkar temin etsek, Valiye yakın olsak diye bakılan bir konuma gelmiştir.

Geçen gün bu konuları Urfa kültürü, turizmi deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan Cihat Kürkçüoğlu‘yla konuşuyorduk.

Sözleri oldukça çarpıcı:

“ŞURKAV’ın tüzüğünde kültür, edebiyat, sanatta araştırması olan kişiler girer diye yazılıdır. Millet birbirini yemiş oraya girmek için.. Orası rant kapısı mı? Orada hizmetçilik var, biz orada evimizi, çocuğumuzu ihmal ederek Urfa için hizmet ettik.

Köylere habire taziye evi yapıyorlar, halı alıyorlar ama bir kitap basmıyorlar. Mesela bir-iki arkadaşın kitap teklifinde bulunduğunu duydum. Sordum, soruşturdum..  O kitapların yüzde yüz basılması lazım.

Netice de bu bilgiler kalıcı bir eser olacak. Tamam, onları yap ama bunları da esirgeme.

Bana sorduklarında Urfa artık benim Urfam değil diyorum.  Şehir, şehirlinin elinden çıktı. Yani o kültürün sahibi, o kültürün içinde yetişmiş, onu bilen yok. Maalesef yok. O yüzden kentin değerleri de bilinmiyor artık.

Bizler son temsilcileriz.  Urfa’da bir 5-10 kişi kaldı. Zaten ağabeylerimiz de göçüp gittiler. Biz gittikten sonra Urfa, şehri bilmeyen, tanımayan, siyasetle uğraşan kişilere kalır.‘

İşte böyle..

Cihat hoca yerden göğe kadar haklı..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.