Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 08.03.2017
Mehmet Salih Şansal

Mehmet Salih Şansal

Kadınları hatırlama...

Zaman su gibi aktı. 364 gün sonra  Kadınlarımızı bir kez daha hatırladık.
Unutulanları, görülmek istenmeyenleri, çirkinlikleri, yok saymaları hatırlatmakta fayda var.
Kadın istatistiklerinde en kötü tablodan başlayalım..
Sadece tarımda çalıştırıyoruz onları.. Diğer alanlarda neredeyse tamamen işgücünün dışına itmişiz.  son istatistik verilerde bunu açıkça görüyoruz.  
TÜİK‘in Aile yapısı araştırması, 2016 sonuçlarına göre; kadınların çalışmasını uygun bulanların oranı toplamda yüzde 84,9 olup erkeklerde bu oran yüzde 78,1, kadınlarda yüzde 91,5 oldu. İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 1'inci Düzey'e göre kadınların çalışmasını uygun bulanların oranları incelendiğinde, en yüksek oran yüzde 90,6 ile TR3 Ege (İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak)'ta, en düşük oran ise yüzde 71,5 ile TRC Güneydoğu Anadolu (Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt)'te..
*
Bir başka çarpıcı veri eğitimle ilgili..  Urfa genelinde halen kadınların yüzde 10'u okuma-yazma bilmiyor. Kızlarımıza, kadınlarımıza kendilerini geliştirebilecekleri yeterli alan sunmamışız.  Liseye, Üniversiteye giden kızlarımızın oranı halen çok düşük. Bu oranın arttırılması yönündeki çalışmalar yetersiz.
*
Bir başka çarpıcı tespit Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı‘ndan... buna göre, kadınların cinsel şiddete en çok maruz kaldığı bölge yüzde 7.2 ile Güneydoğu Anadolu, 
*
Siyasette, STK‘larda kadınlarımızın sayısı yok denecek kadar az..
*
Ben şahsen şuna inanıyorum. Urfa‘nın kalkınmasına giden yol kızlarımıza, kadınlarımıza değer vermekten ve onları iyi yetiştirmekten geçiyor.. 
Kadınların durumunda iyileşme sağlamanın birinci koşulu da kadın eğitiminin yaygınlaştırılmasıdır. 
Bir süre önce göreve başlayan yeni Milli Eğitim Müdürümüz Şerafettin Turan‘a bu anlamda önemli sorumluluk düşüyor. 
Kız çocuklarının okutulmasına dönük çalışmalara din adamlarımız da destek vermelidir. Kız çocuklarının okuldan alınıp erken yaşta evlendirilmesinin yanlışlığı,  eğitimlerinin önemi ısrarla  anlatılmalıdır. 
*
Hanımlarımızın kendi aralarında  filan bunu almış, filan bunu giymişten çok, bilgilerini yarıştırmalıdır.
Şu Özel Televizyonlardaki evlilik ve moda programlarından sinir oluyorum.  Kendi değerlerimize zarar veren bu programlar kaldırılmalı, bunun yerine eğitim programları, hanımlarımızın kendilerini geliştirmelerine katkı sağlayacak programlar konulmalıdır.  
Urfa halkı olarak bu anlamda tepkimizi ortaya koymalıyız. 
*
Bugün de kadın, tüm örselenmesine karşın “hayatın yarısı” olarak, dokunduğu her şeye değer ve  katıyor.  
Balıklıgöl‘de Büyükşehir Belediyemiz tarafından açılan ’Hanımeller Çarşısı‘nı buna örnek gösterebilir. 
Kendilerini donanımlı hale getirmek için çabalayan, üretime katkı sağlayan hanımlara buradan selam olsun..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER