dclisans
  • 29.12.2015
Mehmet Sadık Alican

Mehmet Sadık Alican

Urfalının Terazisi

Urfa tarihinde birçok âlim, bilgin, sanatçı, siyasetçi yetiştirmiş bir şehirdir, maalesef birçok Urfalı Urfa da yetişmiş değerleri unutmuş veya ötelemiştir!

Dillere pelesenk olmuş "Urfalının terazisi Urfalıyı hafif dartar" sözü her zaman haklı bir söz olarak kullanılıyor!

Urfa siyasetine dair bir mesele anlatılır..

Süleyman Demirel Demokrat partiyi kurduğu zaman DSİ müdürlerinden bir bürokrat yanına gelir der ki ben Millet Vekili olmak istiyorum, müracaat edeceğim..

Demirel tamam der.

Listeler açıklanır adam listede ismini ararken bakar ki bürokrat olarak Urfa ya atanmış..

Gelir Demirel’e “ben vekil olmak istiyordum beni Urfa’ya sürgün etmişsiniz..Diye sitem eder.

Demirel de ona derki “Siyasete girmek Vekil olmak istiyorsan önce git Urfa’da siyaseti öğren, diye seni Urfa’ya tayin ettim .”

Bu aralar biz Urfalılar bürokraside yokuz bürokratımız yok demeye başladık.

Bürokratlardan bahsederken bir iki isimden öteye geçemiyoruz ama Türkiye Cumhuriyeti Devletinin dört yüz elli milyar liralık bütçesinin üçte birine sahip kurumun (SGK) başkanının Urfalı Selim Bağlı olduğunu hiç konuşmuyoruz..

Çünkü Selim Bağlı'yı yerel basınımız çok az konuştu. Müsteşarlıktan böyle bir makama yükselmiş Urfa evladını sahiplenmedik!

Bir Kasım seçimlerinde Adalet ve Kalkınma partisi Güneydoğu bölgesinden çıkan yirmi dokuz Millet Vekilinden dokuzu Urfa dan çıktı üstelik bakanımız da var hem de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı oldu!

Sanırım Türkiye de en çok Ziraat Mühendisi olan şehir Urfa dır, üstelik Urfa tarım ve hayvancılığın merkezi olan bir şehir.

Bütün bunları toplayalım STK’larımız kanaat önderlerimiz Ankara’dan ne istiyor? Veya ne istemeli ?

Mademki Urfalının terazisi Urfalıyı “URFA’DA” hafif tartıyor, gelin hep beraber Urfalıyı Urfa'nın dışında ağır tarttıralım.

En çok Ziraat Mühendisine sahibiz! İktidar partisinin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yüzde otuz Millet Vekiline sahibiz!

Mademki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız var! Gelin hep birlikte bu mühendislerimizi daire başkanlıklarına il tarım müdürlüklerine taşıyalım! Tigem de Tarım il müdürlüklerinde çalışan bir çok bürokratın ve işçinin Diyarbakırlı olduğu gibi !

Önce yetişmiş değerlerimize sahip çıkalım.

Urfalıya istihdam sağlayalım!

Urfa'nın bürokratlarını çoğaltalım!

Ama birbirimizin ayağını kaydırmadan, birbirimizin işine taş koymadan, birbirimizi ağır tarttırmayı hedefleyerek..

 

Unutmayalım "Gişi Aşşe deyerse el Paşa deyer" biz birbirimizi ağırlarsak alem bizi ağırlar vesselam..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.