Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 01.01.2018

ÖZGÜRLÜK

  Özgürlük ucu açık, sonu nereye varacağı belli olmayan aynı zamanda sihirli batılı bir kavramdır. Aslında özgürlük yerine “temel insan hakları” ilkesini ön plana çıkarmak gerekir. İnsan hak ve hürriyetleri... Çünkü her insan doğuştan hürriyet sahibi olarak doğar. Temelde tüm insanlar eşit haklara sahiptirler. Ta ki birileri tarafından bu hakları ellerinden alınmazsa... Örneğin:
  Yaşama hakkı, kazanma hakkı, bilgi edinme ve eğitim hakkı, kendi dini inancını yaşama, ana dilini konuşma hakkı… ana dilinde eğitim görme hakkı…gibi temel haklarda tüm insanlar eşittir. Bu konuda ayrımcılık yoktur. Olamaz.
  Bir insanın hakları başkasının haklarını engelleyemez. Bir toplumun, bir devletin öyle… Devletler kendi milletleri için, insanlar için vardır. İnsanlar devletler için olmaz.
İnsanlar doğru yaşadıkça, yasatıldıkça devletler de o kadar yaşar...

  Bizim kültürümüzde ‘Özgürlük’ diye bir kavram yoktur. Bizde insan hakkı/hakları vardır. Sınırları yaratıcının belirlediği, Kur’an’la disipline ettiği insan hürriyeti vardır.

  Batı kaynaklı Özgürlük ise; sonu nereye gittiği belli olmayan, bazen sınır tanımayan, özgürlük adı altında her türlü insan ahlakına aykırı davranışlarda bulunmak vardır. Bu konuda eğitimci bir dostumun sınıfta karşılaştığı bir sıkıntıyı anlatmak istiyorum.

  Lise öğretmeni olan bir dostum anlatmıştı; “sınıfta ders yaparken bir konu anlatıyorum. Baktım bir kız öğrencimin kulağında kulaklık var, yanına gittim, evladım, bu kulağında ki nedir diye sordum..” öğrencim; “hocam müzik dinliyorum” diye cevap verdi. “Ders içiresinde müzik olur mu” diye sorunca; “ben özgürüm kimse bana karışamaz..” diye çıkıştı…

  Tabi öğretmen arkadaş güzel bir dil ile anlatmaya çalışmışsa da; kız öğrenci biraz da ters bir tip olduğu için anlamak istememiş, karşı gelmiş, kız çocuğu olduğu için öğretmen arkadaş baskı da yapamadığını söyledi..

  Yani bu sadece bir örnek, özgürlük adı altında, özgürlük yüzünden (!)  birçok yanlışlar yapılıyor. Birçok yuvalar yıkılıyor. Çocuklar anne babasına karşı geliyor. Bakıyorsunuz 18 yaşına gelmiş bir çocuk anne babasına “bana karışamazsınız, ben artık 18 yaşına geldim. Özgürüm, istediğimi yaparım…” gibi sloganlarla saygısızlık yapabiliyor. Çünkü özgürlüğün sınırsız serbestlik olduğunu sanıyor.

 Yasalarımız, derslerimiz ve eğitimimiz özgürlük üzerine değil, sevgi, saygı, ilgi ve bilgiyi öğretmek üzerine olmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER