Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 06.01.2017
M. Sıtkı Aloğlu

M. Sıtkı Aloğlu

Sayın Cumhurbaşkanımız…

Zat-ı Alini’nize açık bir mektup takdim ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım, mayasında Hz. İbrahim'in sevgi, merhamet ve bereketinin, Hz. Eyyub'un sabır ve metanetinin olduğu 12,500 yıldır, bir şehir hayatının yaşandığı Şanlıurfa'mıza hoş geldiniz.

Sizin Şanlıurfa'ya olan sevginizin bizden daha fazla olduğunu çok iyi biliyoruz. Bundan dolayı sevdiğiniz bu şehre yıllardır yaptığınız hizmet ve yatırımlar hiçbir zaman küçümsenemez.

Bundan sonra da, sayenizde birçok yenilikler içinde yaşayacağımızı da biliyoruz.

Size, çözüm bekleyen birçok mesele yönetim tarafından ayrıca iletilecektir, fakat, bir STK olarak biz de bazı konuları buradan size ulaştırmaya çalışacağız.

1- 6 yıldır 600 bin civarında Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yapıyoruz. Her ne kadar bazıları iş hayatına girdi, bazıları çadır kentlerde kalıyorsa da birçoğu işsiz ve avare gezmektedir.  1.700.000 dekar alan üzerine kurulan TİGEM Ceylanpınar çiftliğimizin 1/4 civarında ekilip üretime katılmayan arazisi bulunmaktadır. Bu kardeşlerimizin bu alanlara istihdam edilmesi hem atıl tarım alanlarının üretime katılmasını sağlayacak hem de merkez ve ilçelerde boş ve avare gezen kitlenin istihdamını sağlayacaktır.

2- Uluslararası sınır kapısı olan Akçakale sınır kapımız yıllardır kapalı durumda, her ne kadar savaş durumu olsa da, hiçbir ticari ve ferdi ulaşım sağlanmamakta, bu durum  ilimiz ticari ve insani faaliyetimize sekte vurmaktadır.

Karşı tarafta PYD olması stratejik sebep gösterilse de bölgedeki sivil halk bundan muzdarip olmaktadır. Çözüm  bulunmasını talep ediyoruz.

3- Bölge çok önemli bir, dinsel ve neolotik tarih turizmi bölgesi olmasına rağmen yıllardır bu alanda, bölgenin turizm yatırımcıları iflas durumunda olup, büyük bir ekonomik çöküş yaşanmaktadır.

Daha evvelinde uygulanan, batıdaki belediyelerin, iki günlük gezi turlarının tekrar devreye konulması, konaklama tesislerinin biraz nefes almasını sağlayacaktır.

4- Tarım ve bitki dokusu ile örtülü alanlarımız, çok müthiş bir şekilde konutlaşma izdihamı ile karşı karşıyadır, her ne kadar toprak ve tarım alanlarını koruyucu yasalar olmasına rağmen, uygulamada büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.

Yukarıdaki 4 konuyu önemli sayarak izah etmeye çalıştım.

Bu konularla ile ilgili acil bir komisyon kurulup araştırma  yapması gerekir diye düşünüyoruz, arz ederim.

Temennimiz ve arzumuz, İnşallah zat ı aliniz, veya yetkili danışmanlarınız, yogun mesainize rağmen bu mektubumuzu okuma fırsatı bulur.

Rabbim ülkemize ve milletimize birlik ve dirlik nasip etsin.

Zatınıza da sağlık ve mutluluk nasip etsin. Saygılarımızla.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.