Lisanss
dclisans
  • 19.02.2018
M. Sıtkı Aloğlu

M. Sıtkı Aloğlu

Harran Üniversitesinden güzel gelişmeler...

Harran Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ramazan TAŞALTIN ve  Yönetimi Tıp Fakültesi Hastanesine kanser tarama PET-CT cihazının temin edilmesi ve Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesindeki yeni gelişmelerle ilgili STK temsilcilerini ve medya yazarlarını bilgilendirdi.

Harran Üniversitesi 2017 yılında geçtiği atakta inanıyoruz ki 2018 yılında daha da önemli  çalışmalara imza atacak gibi görünüyor ve buda bizi ziyadesiyle sevindiriyor.

Bölgede bir ilk olacak olan son teknolojik PET-CT kanser tarama cihazının tanıtımı için Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları ve gazete yazarlarıyla bir araya gelen ve PET-CT kanser tarama cihazını tanıtan Harran Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ramazan TAŞALTIN, Rektör Yardımcısı Prof Dr Ali SARIIŞIK, Tıp Fakültesi Araştırma Başhekimi Doç Dr Emre ERKUŞ Bey'e ve ekiplerine teşekkür ediyoruz.

Sivil Toplum Kuruluşları, Basın ve Medya yazarları ve doktorlara yapılan bu sunum çok faydalı bilgiler elde etmemize ve Tıp Fakültesinin bölge Kamu Hastanelerinde olmayan bir çok ayrıntı tedavi Ünitelerinde bünyesine kayıp sağlık hizmeti periyodunu arttırması bizde Tıp Fakültesinin bu işi başaracağı düşüncesi uyandırdı.

Verilen  bilgilerde ve PET-CT cihazının tanıtımında; “Pozitron emisyon tomografisi (PET)  teknolojisi,  bilgisayarlı tomografi (CT) ile birleştirilerek, bir çok hastalığın teşhisine olanak sağlayan çok önemli bir tıbbi görüntüleme yöntemi olduğunu . Bu cihazın Van, Hakkari bölgesine kadar hitap edebileceğini oradan da hastalar gelebileceğini ve insan sağlığı için ve kanser hastalığına yakalanma riski olan hastalar için önemli bir tahlil cihazı olduğunu” ifade ettiler. 

Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Başhekimlik salonunda yapılan toplantıya Harran Üniversitesi Üst Kurulu, Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, ve basın medya köşe yazarları  ile doktorlar iştirak ettiler. Toplantıda Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri de hastanenin daha iyi bir seviyeye gelebilmesi için yönetime önerilerini sundular.

Neydi bu öneriler bir kaç tanesini sayayım;
Mesela çalışan personel ve yeni ise alınan personele mutlaka uygulamalı hizmet içi eğitimler verilmeli ve puanlama sistemi uygulayarak ciddi sınavlarla eğitimi tamamlanmalı. 

Tıp fakültesinin çevre düzenlenmesinde yeni tadilatlar yapmak gerekiyor, otopark ve büfe ve WC gibi ihtiyaç yerlerinin hastane girişlerinin daha ileri bir mesafeye alınması gerekir. Hastane girişleri araç otoparklarıyla boğulmuş vaziyette komşumuz Suriye'deki savaş dolayısıyla sınırlarımızdaki terör yığınağına devletimizin Akçakale Telabyad bölgesine yapacağı bir çıkartmada Tıp Fakültesi hastanesi çok önemli bir rol üstlenecektir.

 Dolayısıyla acil girişinde ve acil bölgesinde tadilatlar yapılması, yatak sayıları arttırılması, acile intikal edecek araçların intikalinin seri şekilde sağlanması gerekir. Hastane bölgesinde araç sahasına bence yeniden düzenleme yapmak gerekiyor ve otoparkların geriye alınması şart. Tıp fakültesi hastanenin yaptığı çalışmalarını, kadrosunu yayınlayacağı bir web sitesinin, sosyal medya sayfalarının yaygın şekilde kurulması ve bilgi güncellemeleri gerekiyor ki üst düzeyde sağlık hizmeti veren bir hastanenin ayrıntı tedavi ünitelerinin halkın bilmesinde fayda var. 

Madde bağımlılığı ve şizofrene bulaşmış hastaların tedavi yapabilecek ünitelerin bu hastalara göre düzenlenmesi, doktor ve ekipmanların da bu hastalara göre eğitimden geçirilmesi gerekmektedir. Hastanenin genel denetimi aksatılmamalı, hijyen kuralları ve gıda hizmetlerinin sıkı kontrollerden geçmesi gerekmektedir. 

Hastanenin sivil bir derneği var mı bilmiyoruz var ise geliştirilmeli yoksa da hastaneye hizmet verebilecek bir sivil dernek oluşturulup koruma- kollama hizmeti sağlaması gerekir.  Bu duygu ve düşüncelerle Harran Üniversitesi  yönetimine ve Araştırma Hastanesi hekimlik kadrosuna güveniyoruz gelecekte daha da iyi seviyelere geleceğini ümit ediyoruz.
 Saygılarımla.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER