lisans koleji sol
lisans koleji
  • 05.08.2021
İzzet  Toprak

İzzet Toprak

YANGIN

Bilindiği üzere dünyamız ve ülkemiz günlerdir orman yangınları ile mücadele etmektedir. 2020  yılında Avustralya da meydana gelen yangın aylarca sürmüş kontrol altına alınması baya uzun süre almıştı. Yaşanan bu felaket uzun süre gündemde kalmış kimileri tarafından kıyamet senaryosu olarak nitelendirilmişti.

Yangınlar yaz aylarında her zaman meydana gelmekte fakat ülkemiz de meydana gelen orman yangınları sürekli olarak tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Özellikle turizm bölgelerinde meydana gelen yangınlar rant tartışmalarını gündeme taşımaktadır. Bu ve bunun gibi tartışmalar bir yana dursun bugünlerde ülkemizde meydana gelen yangınların uzun bir süredir söndürülemiyor olması ve onlarca yerde aynı anda meydana gelen yangınlar sabotaj iddalarını güçlendirmektedir. Yangınların kim veya kimler tarafından çıkarıldığı bugün hala muamma konusu iken hükümetin yangına müdahalede yetersiz kaldığı iddiaları THK’nun elinde bulunan yangın söndürme uçaklarının kullanılmıyor olması kurumun kayyum bir yönetimle yönetilmesi Cumhuriyet döneminin en önemli kurumlarından biri olan Türk Hava Kurumu’nun neden bu hale geldiği ayrı bir tartışma konusu halini almıştır.

Yangına müdahale kısmında hava desteğinin yetersiz olduğu birçok kişi tarafından dile getirilmiş hatta ve hatta bazı sosyal medya platformlarında halk tarafından dış devletlerden yardım talebinde bulunulmuştur. Bu yardım kampanyasının ülkemizi aciz gösterdiği hatta kötü emelli kişiler tarafından provokasyon amaçlı yapıldığı bir başka iddadır. Fakat konu her ne olursa olsun yangınla mücadele etmek yerine birbirine laf yetiştirmeye çalışan siyasilerden tutun da yangını siyasi malzeme haline getiren kitlelere kadar yangın döneminde yangın için gerekli olan malzemelere %100 oranında zam yapan kişilerde dahil olmakla birlikte hepsinin vatan hainliği ile suçlamak az gelecektir sanırım. Ülkenin güneyi komple yanarken siyasi tartışmalar yaratmak ve gerekli malzemelere büyük oranda zam yapmak hainlik değil de nedir?

Tabi yangınların sabotaj ve rant konusundan öte farklı boyutlarda da değerlendirenler yok değil örneğin kimi çevrelerce yangınların Starlink uydusu tarafından ışın teknolojisi ile çıkarıldığı uyduya yerleştirilen lazer teknolojisinin fotoğraflarını paylaşanlar da var olmakla birlikte azınlık oldukları inkar edilemez bir gerçek. Aynı azınlıkta yer alan bir başka kitle ise ABD tarafından H.A.A.R.P. adında bir projenin yapıldığı bu proje ile isteyen istediği yerde yapay depremler, yapay doğal afetler çıkarılabileceğini öne sürmektedirler. Proje ile ilgili çeşitli spekülasyonlar olsa da ateş olmayan yerden duman tütmez sözünü bizlere bir kez daha hatırlatıyor.

Söylemler, söylentiler, komplo teorileri, bitmek tükenmek bilmeyen siyasi tartışmalar yanan ormanları yitip giden canları geri getirmeyecektir. Bugünler elbet geçecektir yaşanan acılar unutulmayacak kadar derindir!!!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.