Lisanss
dclisans
  • 29.02.2020

Televizyon Dizileri üzerine…

 

Türkiye’de televizyon yayınlarının başladığı 60’lı yıllardan bu güne, yaklaşık olarak yarım asırlık süre içinde en önemli program türlerinden biri hiç kuşku yok ki televizyon dizileridir.

Ülkemizde televizyon yayıncılığını oluşturan aşamaların tamamında; yapım/üretim, dağıtım ve gösterim/tüketim süreçlerinde yerli diziler, merkezi konumlarını sürekli korumuşlardır. Yıllar içinde televizyon draması altında hızla artan ürün/dizi sayısı, farklılaşan ve melezleşen türler, televizyonun bel kemiğini oluşturan dizi endüstrisi ve iletişim alanında yaşanan teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni medya/sosyal medyanın olanakları, bu alanda süren tartışmaların eksenini değiştirerek yeni çerçevelerden bakmayı gerekli kılmaktadır.

Türkiye’de yerli dizilerin tarihi içinde yaşanan değişimleri önce genel bir çerçeve çizerek tartışmakta ardından da hem bu değişimlerin izlerinin sürülebileceği bir alan olarak hem de değişimlerin bir sonucu olarak toplumsal cinsiyet temsilleri üzerinde durmaktadır. Yerli televizyon dizilerinde inşa edilen farklı toplumsal cinsiyet temsileri özünde politiktir. Toplum ve medya alanında yaşanan değişimlerle iç içedir. Bu temsillerde; hem sosyal ve-kültürel yaşantımız içindeki gündelik pratiklerin değişim ve dönüşümleri hem de değişmeyen başka bir deyişle sabitlenen ve sürekli meşrulaştırılmaya çalışılan kalıp yargılar ve değerler görülebilir. Bu çerçeve içinde iki ana izlek üzerinden yol almaktadır. İlkinde; farklı bir okuma denemesi olarak popüler yerli dizilerin (TV Dramanlarının) tarihsel yolculuğu içinde yaşadığı değişimleri/dönüşümleri, toplumsal cinsiyetçi temsiller (kadınlık ve erkeklik durumları ve konumları) üzerinden tartışmakta. İkincisinde ise; bu süreçte değişmeyen, sabitlenen ve sürekli vurgulanan temsilleri ortaya koymaktadır. Tv dizilerinde yer alan bu ve buna benzer toplumsal cinsiyetçi oluşumları ortaya çıkaran görüntüler sürekli olarak toplumsal bir kaosun oluşmasına neden olmaktadır. Dizilerde ortaya konan görüş ve düşünceler toplum üzerinde o kadar çok etkiye neden olmuştur ki sonrasında ortaya çıkan sonuçlar bunun en bariz göstergesidir.

Dizilerin toplumların üzerinde yarattığı müthiş etki doğal olarak toplumsal sorunlara yol açmakla birlikte hiç kimse bu sorunların çok sonradan nelere yol açacağı konusunda herhangi bir düşüncesi yok…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.