lisans koleji sol
lisans koleji
  • 30.08.2021
İzzet  Toprak

İzzet Toprak

  Pandeminin Kolejlere etkisi

   Dünya genelinde yaşanan Covid-19 pandemisinin hemen hemen etki göstermediği -olumlu veya olumsuz olduğuna bakılmaksızın- bir platform yok denecek kadar azdır. Pandemiden olumlu etkilenen bir platform varmıdır bu ayrı bir tartışma konusudur.

   Bizim bugünkü konumuz pandeminin kolejlere etkisi olacaktır. Bilindiği üzere ilk vakaların ülkemizde görülmesi ile birlikte okullarda kapanma yaşanmış daha sonrasında ise uzaktan eğitim sistemine geçilmiştir. Uzaktan eğitim sistemininde yaşanan sorunlar ve bu mecburiyet öğrencileri etkilediği kadar özel okullara yani kolejlere de olumsuz etkisi büyük ölçüde olmuştur. Zaten hali hazırda eğitim sistemimizde bulunan aksaklıklar yetmezmiş gibi birde öğrenciler okullarından koparılıp evlere kapatılmıştır. Tabi bu kapanmalar doğal olarak öğrencilerin kolejlerden uzaklaşıp;

- E zaten eğitimi uzaktan alıyoruz herhangi bir devlet üniversitesine kaydımızı yapıp evimizde bilgisayarımızın başında oturalım,

gibisinden söylemlerin oluşmasına neden olmuştur. Bu ve buna benzer söylemlerin dışında kolejde kaydı olsa bile zaten okullar kapalı diyerekten taksitler ödenmemeye ve kolej sahiplerinin hem maddi hemde manevi sorunlar yaşamasına zemin hazırlamıştır.

   Şehrimizde bulunan LİSANS KOLEJİ Yönetim Kurulu başkanı Sayın Celal ÇİFTÇİ beyle yaptığımız görüşmeler sonucu kolejlerin ne kadar zor durumda olduğunu birkez daha anlamış olduk.

   Eğitim sistemimizde önemli bir yere sahip olan kolejlerin pandemi döneminde olumsuz etkilenen sayılı kurumlardan olduğu unutulmamalı ve aslında uzaktan eğitim sisteminin hem bireysel hemde kurumsal bazda olumsuz etkiler bıraktığı göz önüne alınarak bundan sonra okul kapanmalarından kaçınılması gerektiği unutulmamalıdır. İki yıla yakın bir süredir okullarından uzak kalan öğrencilerin bundan sonra toparlanma süresine girdikleri ve bu sürenin sekteye uğratılmadan önlemlerin alınması gerektiği unutulmamalıdır. En kısa sürede pandeminin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması ancak ve ancak yüz yüze eğitimin sekteye uğratılmadan devam etmesi ile mümkündür.

  Uzaktan eğitimin gerçekten de öğrencileri eğitimden uzaklaştırdığının anlaşılması dileğiyle…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.