dclisans
  • 29.06.2015
İsmail Arslan

İsmail Arslan

Ensar - Muhacir Kardeşliğinin Cılkı Çıktı

Yaklaşık 4 yıldır Suriye’de yaşanan iç savaş dolayısıyla ülkelerini, evlerini, hayatlarını terk ederek hiçbir ülkenin kabul etmediği Suriye halkını Türkiye Cumhuriyeti Devleti muhacir - ensar kardeşliği ile bağrına bastı, kucakladı, yüreğini açtı. Fakat maalesef bu muhacir - ensar kardeşliği artık farklı boyutlara ulaşmaya başladı. Hatta bu işin cılkını bile çıkaranlar oldu.

 

Yeni kurulacak hükümetin bu konuda gerçekten ciddi adımlar atması gerekiyor.  Değerli dostlar, din, dil, ırk ayırımı yapmaksızın dünya’da yapılan tüm zulümlere karşı olduğumun altını çizmek istiyorum. Fakat ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimize hiçbir zaman mülteci, sürgün güzüyle bakmadık. Kendi insanımıza nasıl bakıyorsak onlara da öyle davrandık, öyle baktık.

Fakat son günlerde Türkiye genelinde ve en çok Şanlıurfa’da yaşayan bazı Suriyeli kardeşlerimizin artık huzursuzluk yaratığı, hayatımızı belki de zehir ettiği yönünde haberlere ve olaylara şahit oluyoruz ve bu gerçekten bu ülkede yaşayan her kesimi oldukça rahatsız ediyor. Daha önceki Ak Parti hükümeti, belki de kendi vatandaşına yapmadığı ekonomik, sosyal, kültürel, eğitim gibi hakları fazlasıyla bu kardeşlerimize verdi. Aslında mesele bu Suriyeli kardeşlerimize verilen haklar değil, kendi vatandaşına yıllardır vermediği hakların başkalarına verilmesi tepkisidir. Umut ediyorum ki yeni kurulacak hükümet Türkiye’nin Suriye Politikasını tekrar gözden geçirir.

 

Hemen hemen her gün gazetelerde, televizyonlarda, sosyal medyada Suriyeli vatandaşların karıştığı ya da eyleme dönüştürdüğü olayları okuyoruz. Tabi bu o insanlara karşı olan sevgi duygularımızı maalesef olumsuz etkiliyor ve bu sevgi zaman zaman nefrete dönüşüyor.

 Yeni kurulacak hükümet artık bu konuda yeni politikalar ve yeni projeler için önemli adımlar atmalıdır. Yoksa bu tehlike ülke içerisinde maalesef istenilmeyen boyutlara ulaşacaktır.   Bunun en önemli çözümü de Türkiye ile Suriye sınırı arasında tampon bölge oluşturulmasıdır. Yoksa gerçekten önümüzdeki süreçte çok ciddi sorunlar bizleri bekliyor. Kısa ve öz olarak şunu söylemek istiyorum. Özellikle Şanlıurfa halkı her şeye rağmen, bu insanları kucakladı, bağrına bastı, iş verdi, ekmeğini paylaştı.   Artık insanların teamül sınırları bir yere kadar. Yeni kurulacak hükümet bu konuda acil bir çözüm formülü geliştiremezse, gerçekten ilerleyen yıllarda özellikle Şanlıurfa’da büyük sorunlarla karşı karşıya kalacaktır.  Umut ediyorum ki bu soruna bir an önce yeni kurulacak hükümetin el atması, bu insanların kendi kültürleriyle yaşayacakları bir tampon bölgenin oluşturulması için sözde değil, fiili çalışma içerisine girmesi gerekmektedir. 

 

Temennim şu ki;  yeni kurulacak olan hükümetin, Suriye politikasını yeniden gözden geçirerek, halkına olan sorumluluklarını bir kez daha masaya koyarak, yapılan yanlışlardan geri dönmesidir.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.