dclisans
  • 29.01.2016
İsmail Arslan

İsmail Arslan

Eğitimcinin kırmızı çizgisi! Siyaset olmamalıdır!

Değerli Dostlar, Geçtiğimiz günlerde Bizhaberciyiz.com editörleri tarafından bir analiz yazısı kaleme alınmıştı. Bu yazı’da Şanlıurfa ve Bölge’ de ki eğitim başarısılığı vurgulanırken, bunun da sebebinin Eğitim camiasının maalesef siyasallaşmasıyla ilişkilendirilmişti. Bölge’ de ki eğtim başarısızlığını bir kenara bırakan camiada ki bazı yöneticiler, bir eğitimciye yakışmayan cümlelerle Sosyal Medya’da geniş bir yankı bulmuştu. Kimileri Güneş, kimileri ay, kimileri yıldız olmuştu. Aslında meselenin eğitim başarısızlığı olduğu maalesef algılanamamıştı. Şanlıurfa merkez başta olmak üzere bir çok ilçenin de bu başarısızlıklara bir cevap aramak yerine bu konuyu şahsileştirmişlerdir. Ben Şahsen bu eğitim konusunun şahsileştirilmesi taraftarı değilim. Şayet bir suçlu aranacaksa bu suçluların eğitimi siyasi ilişkilerle idare etmeye çalışan Tüm eğitimci yöneticilerin mercek altına alınarak sonuca ulaşılması gerektiği kanaatindeyim.

 

Şanlıurfa’yı yöneten tüm erklerin bu konuda oturup bu başarısızlıkların nedenini ortaya koyarak yeni bir yapılanmaya gidilmesidir. Tabi ki herkesin bir siyasi çizgisi yada ideolojisi vardır. Fakat Bir ülkenin eğitimi siyasi ve ideolojik olarak değerlendirilmemeli, Eğitim hakkının herkese eşit bir şekilde verilmesi noktasında hem fikir olunmalıdır.

 

Değerli Dostlar , Eğer Eğitim camiasında ki yöneticiler bir eğitimci gibi değilde, bir siyasi erk gibi davranıyorsa bunu da sorgulamakta büyük yarar var. Yapılan yanlışlar yada eğitimi siyasi bir kalıba koymaya çalışan eğitim erklerinin bu tutumu ve davranışı geleceğimizi şekillendiren öğretmenlerimizin yapısını da bozacaktır. İyi bir eğitimcinin siyasi görüşünden dolayı bertaraf edilerek, kendi siyasi yandaşlarını yapılandıran bir yönetim, mutlaka bir yerde patlayacaktır. İşte durum böyle olunca da Ülke’ de ki, Bölge’ de ki eğitim de maalesef dibe vuracaktır.

 

Değerli dostlar, Her kim olursa olsun Ülkemizin eğitim kurumunu siyalllaştırarak, yada kendi hegomanyasını kurması için bir araç olarak kullanan tüm yöneticilerin vicdani sorumluluğa davet ediyorum.

Maalesef  hepimiz görüyoruz ki,Bazı Eğitimci yöneticilerin Eğitimi bir kenara bırakarak, siyasi erklerin peşinde kendi koltuğunu koruma adına tıpkı bir nefer gibi, ittiat psikolojisine bürünmüşlerdir. Lütfen bu yanlıştan dönün! Sizin durmanız gereken yer siyaset değil, bu ülkenin genç nesilleri çocuklarımızdır.

 

Değerli Dostlar bu yazımı kaleme alırken, Bu yazı bir çok kişiye dokunacaktır. bu yazıyı bir tarafa çekmeye çalışan mutlaka bir grup ta olacaktır. Herkesin düşünce görüşlerine saygı duymak mesleğimizin bir kanunudur. Fakat bu eleştiriler şahsileştirilmeden, kişiselleştirilmeden edep çerçevesi içerisinde yapılmalıdır. Şahsen ne bir ihale peşindeyim nede birilerini karalama… birilerini seviyor olmak, onun yanlış yada hata yapmadığı anlamını taşımaz. Bu yüzden meselemiz herşeyden önce Şanlıurfa’mızın ve ilçelerimizin Eğitimde neden başarısız olduğu sorusuna doğru yanıtı bulmaktır.

 

Şunu da açık olarak ifade etmek isterim ki Ak Parti Hükümeti Eğitim alanında Türkiye’de büyük devrimler gerçekleştirmiştir. Gerek Eğitim kurumlarımızın fiziki şartları, gerekse öğrencilere verilen büyük destekler eğitim kaletemizi maaalesef yükseltememiştir.  işte Bu devası eğitim yatırımlarına karşı  hala başarısızlıklar devam ediyorsa bunun nedeninin eğitim kurumlarını meşgul eden, eğitimciliği bir kenera bırakıp siyasi erklere kendilerini pazarlamak adına yaptıkları yanlışlıklardır.

 

Ben inanıyorum ki Bölge milletvekillerimiz de  bu konuyu araştırarak, nihayi sonuca ulaşacaklardır.

 

Şunu unutmamak gerekir ki eğitimci’nin “Kırmızı” çizgisi SİYASET olmamalıdır.

Son olarak şunu söylemek gerekirse, Eğitimciliği kendine dert edinmiş, Geleceğin nesillerini yetiştirmek adına yaptıkları fedakarlıklara rağmen, ezilen, ezdirilen Tüm Öğretmenlerimize Selam olsun…

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.