dclisans
  • 19.06.2015
İsmail Arslan

İsmail Arslan

Dünya konjoktürü böyle istiyor!

Değerli Dostlar, son günlerde PYD-YPG- PKK gibi kavramları sıkça duymaya başladık. Özellikle Telebyad her yıl olduğu gibi bu yıl da bir nöbet değişimi yaşadı. Çünkü hatırlarsanız geçen yıl da aynı Ramazan ayında Telebyad’ta İHRAR-EL Şam grubu IŞİD’ e bırakmıştı kapıyı. Bu senaryoda Amerika, İsrail ve bir çok ülkenin parmağı olduğu aşikârdır. Bu değişimlerin sık sık yaşanabileceği ülke ise savaş ülkesi Suriye’dir. Kim bilir belki de bir yıl sonra buralara İsrail ya da ABD bayrağı dikilebilir.

Aslında bölgede bazı provokatörler PKK karşımızda diye yaygara koparmaya çalışıyor. Ben buradan şunu açık ve net olarak ifade etmek istiyorum. Değerli Dostlar, PKK’nın Türkiye’deki siyasi kanadı HDP bugün bu ülkede %13 oy alarak mecliste siyasal anlamda mücadele etmektedir.  

İster kabul edin ister etmeyin Ortadoğu’da dünya konjektürü yeni bir şekillendirmeye gidiyor. Kısacası Ortadoğu’da yeni sınırlar, yeni komşularla yaşamaya hazırlıklı olmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü dünya kurulduğu günden bu yana bu değişimler var olmuş, bundan sonra da var olacaktır. 

Kısaca şunu söylemek gerekirse, bu değişimler yüzyıllar önce yazılmış, çizilmiş, senaryolardan ibarettir. İsteseniz de istemeseniz de bu senaryolar gösterime mutlaka girecektir. İşte önemli olan bu senaryolarla en az zarara katlanmak ve en iyi rolü kapabilmektir.

Şuna inanıyorum ki Akçakale Telebyad Kapısı kısa bir süre sonra açılacaktır. Çünkü ortak menfaatler ortak çıkarları getirecektir. Göreceksiniz ki bunu kabullenmeyen insanlar, bu işin burada öncüsü olacaklardır.

Çünkü yaklaşık 20 gündür sınırda yaptığım röportajlarda Suriye Arap halkının da söylediği cümleler çok düşündürücü ve manidardır. Suriye halkı, " Bize yaşam ve sosyal hak tanıyan kim olursa olsun biz orada yaşarız" diyor bu mesaj açık ve net...

Bu yüzden kimsenin endişeye kapılmasını şahsen tavsiye etmiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, mutlaka bu değişimden payına düşeni alacaktır. Bu kaçınılmaz bir yazgıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.