Lisanss
dclisans
  • 26.06.2020

Yemekte dikkat edilmesi gerekenler!

Kıymetli Okuyucularımız…

Birçoğumuzun dikkat etmediği, hatta aklından bile geçirmediği yemekte dikkat edilecek nice hususlar vardır ki, birçoğu dinimizin gereğidir.

Yiyecek ve içecekleri bitirmeyip kapta bırakarak çöpe atmak israf olur. Kapta kalanı sıyırıp yemek sünnettir. Hoşaf, ayran gibi içeceklerin artığına su koyup, çalkalayıp içmek çok sevabdır. Yiyip içeceğimizden çok konmuşsa, tabakta, bardakta artık bırakıp sonra yeriz. Bunları başkası da yiyebilir. Müminin artığını yiyip içmek sünnettir.

Bir hadis-i şerifte, “Müminin artığı şifadır” buyurulmuştur. (Fetava-i Kübra)

Çocuklara, “Yemeğin kenarından yiyin” veya “Önünüzden yiyin” demek gerekir. Bereket yemeğin ortasına iner.

Bir hadis-i şerifte:

“Bereket, yemeğin ortasına iner. Onun için, yemeğin ortasından yemeyin.” [Tirmizi]

Yemeğe tuzla başlayıp tuzla bitirme konusunda Tam İlmihal Saadeti Ebediyye’de, “İlk ve son lokma ekmekle yapılır ve ekmekteki tuza niyet edilirse, bu sünnet yerine getirilmiş olur” deniyor. Dikkati çekmemek için ekmekteki tuza niyet etmek iyi olur.

Molla Câmi hazretlerinin meclisine, büyük zatların huzurunda izinsiz konuşulmayacağını bilmeyen biri geldi. Dinî konularda bilgiçlik taslamaya başladı. Sonra sofra kurulup yemek yenmeye başlandı. Sofrada tuz yoktu. O kimse, Molla Cami hazretleri tuzla başlamayı unuttu zannederek, onu ikaz etmek ve kendisinin uyanık olduğunu göstermek için ev sahibine, “Sünnettir, ben yemeğe tuzla başlarım, bana tuz getir” dedi. Bu hâle üzülen Molla Câmi hazretleri, “Ekmekteki tuza niyet edebilirsin” buyurarak, bu yapılanın edepsizlik olduğunu hatırlatmak istedi.

Tabakta bırakılan yemeği, sofradaki ekmek ve yemek kırıntılarını atmak israf olur. Bu kırıntılar toplanıp, kedi, köpek, koyun, sığır, karınca, kuş, tavuk gibi hayvanlara yedirilirse israf olmaz. Tabağa yiyeceğimiz kadar yemek koymalı. Çok konur ve kalırsa saklayıp başka öğünde yemeli. Az kalırsa sıyırıp yemeli.

Üç hadis-i şerif:

“Tabağı parmakla sıyırın, parmağı yalayın.” [Müslim]

“Yemek sonunda parmakları yalamalı. Çünkü bereketin hangi lokmada olduğu bilinmez.” [Müslim]

“Allahü Teâlâ, tabağı sıyırıp parmağını yalayanı, iki cihanda tok tutar.” [Taberanî]

Kendilerine çağdaş diyen batı hayranı kimseler, görgüsüz saysalar da, parmağı yalamak ve düşen lokmayı alıp yemek, insanı israftan kurtardığı gibi, kibir ve riyayı giderir, berekete kavuşturur. Özellikle de, Peygamberlerin efendisine uymak ve emrini yapmak şerefini kazandırır. Mevcuttan istifadeye ve gelecek nimetin artmasına sebep olur. Tepki gösterecek kimse olmadığı zaman, bu sünnetleri ihmal etmemelidir.

Karşı cinsin artığını yiyip içmek

S. Ebediyye’de, “Kadının artığını, yabancı erkeğin içmesi ve erkeğin artığını yabancı kadının içmesi, lezzet alacağı için mekruhtur” deniyor. “Artıktan lezzet alacağı için mekruhtur” deniyor. Bir artık kimin olduğu bilinmiyorsa, lezzet alacak bir durum olmaz. Mesela, erkeklerden yemek, ekmek, su ve meşrubat artıyor. Hangi erkek nereden kopardı veya ısırdı bilinmiyor. Bunların kadınlar tarafından yenmesi mekruh olmaz. Erkek eli değdi diye mekruh olmaz. Fırında ekmeği erkekler yapmışsa, kadınların ekmek yememesi gerekmez. Bir erkek, bir ekmeği parçalayıp ikiye bölse, yarısını kendi yese, yarısını da bıraksa, kimin ekmeği parçaladığı bilinmese, o yarıyı bir kadının yemesi lezzete sebep olmaz. Bir erkek, bir şişe suyun yarısını bardağına koyup içse, şişede kalan suyu, tanımadığı bir bayan içse, lezzet alacak bir durum olmaz. 5-10 kişi ziyafete geliyor, onlardan artan yiyecek ve içecekleri kadınların yiyip içmesinin mahzuru olmaz.

Mekruh olan durum şudur; Bir erkek bir bardak suyun yarısını içer, yarısını da yanındaki yabancı kadına “Al yarısını da sen iç” dese veya bir erkek, bir elmayı ısırıp, yarısını yese, kalan yarısını da, yanındaki yabancı kadına “Bunu da sen ye” dese, o kadın bu artıklardan lezzet alabilir ve mekruh olur. Tersi de böyledir. Yani bir kadının artığını yabancı erkek içse, o da mekruh olur. Böyle bir durum yoksa, “Erkek eli veya kadın eli değmiştir” diyerek bir şeyi yiyip içmek mekruh olmaz.

Kalın Sağlıcakla… Selam ve dua ile…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.