Lisanss
dclisans
  • 28.03.2020

Vebadan kaçılır mı?

Kıymetli Okuyucularımız…

Bu yazımızda da günümüzde hemen herkesi rahatsız eden, evine kapatan Coronavirüsü hastalığı gibi geçmiş yıllarda da insanların kırıp geçiren veba hastalığı ile ilgili bazı bilgiler aktarıp, insanımızı Devletimiz tarafından önerilen tedbirleri dikkate almaya ve uygulama önem vermesinin gerektiğini anlatabilmek olacaktır.

 

Değerli Okuyucularımız;

İmam-ı Gazalî hazretleri buyuruyor ki:

Halife Hazret-i Ömer, bir kafileyle Şam’a gidiyordu. Şam’da veba hastalığı olduğunu işittiler. Kimi, “Şam’a girmeyelim” dedi. Kimi de, “Allahü Teâlâ’nın kaderinden kaçmayalım” dedi. Halife de, “Allahü Teâlâ’nın kaderinden, yine O’nun kaderine kaçalım, şehre girmeyelim” buyurdu.

Abdurrahman bin Avf da dedi ki: “Ben Resulullah'tan işittim, şöyle buyurmuştu: -Veba olduğunu işittiğiniz yere gitmeyin! Siz bir yerde iken orada veba meydana çıkarsa, oradan çıkmayın.-“ [Buhari, Müslim, Taberani]

Halife Hazret-i Ömer de, “Elhamdülillah, benim sözüm, hadis-i şerife uygun oldu” diyerek, Şam’a girmediler. Veba bulunan yerden dışarı çıkmanın yasak edilmesine sebep, sağlam olanlar çıkınca, hastalara bakacak kimse kalmaz, helâk olurlar. Veba bulaşıcı hastalıktır. Bu hastalık, [veba basilleri], herkesin içine yerleşince, kaçanlar, [hastalığı başka yerlere götürüp bulaştırmış olurlar ve kendileri de] hastalıktan kurtulamazlar.

 

Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

“Veba hastalığı bulunan yerden kaçmak, savaşta kâfir karşısından kaçmak gibi, büyük günahtır.” [Taberani] (İhya)

 

İmam-ı Rabbanî hazretleri buyuruyor ki:

“Veba olan yerde, ölümden kaçıp da kurtulanlara yazıklar olsun! Kaçmayıp da ölenlere müjdeler olsun! Bunlar şehit sevabına kavuşurlar. Vebadan ölen savaşta ölen şehit gibidir. Ona sual sorulmaz.” (1/299)

Görülüyor ki; veba gibi salgın olan günümüzdeki salgın hastalık olan Coravit19 ve benzeri hastalığa karşı tedbirli olmamız ve öncelikle Hadis-i Şerifleri de göz önüne getirerek Devletimizin aldığı kararları harfiyen uygulamalıyız. “Evlerinizden çıkmayın” deniliyorsa, evlerimizden çıkmamalıyız. Bazı tedbirle açıklayıp uygulamamızı öneriyorlarsa aynen uygulamalıyız. Hele Devlet Başkanımızın yap dediklerini, yapmamızı önerdiklerini gene kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için emir telaki etmeli ve uymalıyız.

Bir başka yazımızda buluşmak dileğiyle…

Hoşça kalınız…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.