Lisanss
dclisans
  • 14.03.2020
İbrahim Halil ASLAN

İbrahim Halil ASLAN

İş işten geçtikten sonra fayda eder mi? 

Gelin bugün de insan yaşamının sadece bir nefesten ibaret olduğu üzerine konuşalım. Yaşam denilen ne ki? Bir nefesten ibaret değil mi? Ancak insanoğlu bunu göz ardı edip sanki sonsuza dek yaşam sürdürecekmişçesine hayatına devam etmekte. Gözünü sadece para kazanma hırsı bürümüş ve bu hırs uğruna nice kalpler kırıp, nice güzel insanları hayatından eksilttiğinden bir haber. Yaşamı boyunca her insan güzel bir hayat yaşamayı ister ve bunun için çabalar sarf eder ancak hayat denilen bu güzel şeyin sadece bunlardan ibaret olmadığını da ömrü boyunca unutmaması gerekmez mi?

Maalesef ki öyle bir seviyeye gelmiş bulunmaktayız ki para denilen araç insanlar için bir amaca dönüşmüş. Ve bu benimsenmiş araç şu an da her şeyi satın alabilecek düzeye geldi. Hatta insanları bile! Yaşamı boyunca maddiyat erken zengin olma uğrunda çabalayan o insancıklar ne yazık ki huzurlarından yoksun kalıyorlar ve her şey geçtikten sonra huzurunun olmadığını ve bu huzuru para ile satın alamayacağını anlar. Anlar anlar da iş işten geçtikten sonra fayda eder mi? Tıpkı eczanedeki ilacın hastaya faydasının olmayacağı gibi.

Huzur deyip durduk da sağlığı unutmamak gerek. Daha önce de değindiğimiz gibi yaşam bir nefesten ibaret. Hayat bizleri öyle değiştirdi ki, maddiyat uğruna sağlığımıza dikkat etmemeye başladık. Her şeyden önce iş prensibini benimsedik. Daha sonra da basit bir grip olunca hemen açıyoruz ellerimizi Allah’a, şafi olan adıyla şifa diliyoruz. Peki, bizi bu duruma getiren de nedir? At gözlüğü takıp sadece para kazanmaya odaklanınca hem beslenme düzenimiz olmuyor hem de vücut dinlenmeden ha bire yoruluyor. Bütün bunlar yetmezmişçesine sağlığımıza daha çok zarar verecek zararlı alışkanlıklar ediniyoruz. Ve üstüne üstlük bu alışkanlıklardan vazgeçmek tamamen bizim irademize bağlı iken ‘’Yapamıyorum, Olmuyor, Çevre Etkiliyor’’ gibi bahaneler türetiyoruz kendimize.

Peki, ölüm bize şah damarımız kadar yakın iken neden bunu unutuyoruz? Başımıza gelmeden, yakın birini kaybetmeden neden bunun farkına varmıyoruz? Aslında yakınlarımızdan birini kaybetsek de 3 gün hatırlıyor daha sonra tekrar aynı şekilde hayatımıza devam etmiyor muyuz?

Umarım bugün sizlerin kafasında hayatın bir nefesten ötürü olduğuna dair bir şeyler katmışımdır.

HER NEFİS BİR GÜN ÖLÜMÜ TADACAKTIR!

Kalın Sağlıcakla…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.