Lisanss
dclisans
  • 13.03.2020

Dünyayı mamur etmek için dua!

Değerli Okuyucularımız…

Bu yazımızda da sizlere dünyayı mamur, ihya etmek için dua etmek gerektiğinden bahsetmek isteriz. Çünkü müminin silahı duadır.

 

Efendim;

Ahiretimizi kazanmak maksadıyla, dünyamızın mamur olması için, dua etmekte mahzur yoktur, çok iyi olur. Seyyid Abdullah-i Dehlevî hazretleri, Mevlana Halid-i Bağdadî hazretlerine, “Benden bir şey iste, ama tek şey olsun” deyince, o da, “Dinim için dünyalık istiyorum” demiştir, çünkü dünyalık olmazsa, istenildiği gibi dine hizmet edilemez.

Mal, Allahü Teâlâ’nın verdiği bir nimettir. Âhireti kazanmak, malla olur. Dünya ve âhiret, malla intizam bulur, rahat olur. Hac, cihad sevabı malla kazanılır. Bedenin sıhhat, kuvvet bulması, malla olur. Başkasına muhtaç olmaktan insanı koruyan, maldır. Sadaka vermek, akrabayı görüp gözetmek, fakirlerin imdadına yetişmek malla olur. Mescidler, okullar, hastaneler, yollar, çeşmeler, köprüler yaparak insanlara hizmet etmek de malla olur.

Mal sahibi olmak başka, mal sevgisi başkadır. Dünya ve âhiret saadetine kavuşmak ve insanlara hizmet edebilmek için mal ve makam sahibi olmak çok iyidir. Bütün dünya bir kimsenin olsa, mala mağrur olmadan dine uygun harcasa, çok büyük sevab kazanır. Süleyman aleyhisselam, büyük bir zenginlik ve saltanat içindeyken, Kur'an-ı kerimde “O ne iyi kuldur” diye övülmektedir. (Sad 30)

Dünya malının çok olması kötü değildir. Çünkü Hazret-i İbrahim, Hazret-i Süleyman, Cennetle müjdelenen Abdurrahman bin Avf hazretleri ve evliyanın büyüklerinden Ubeydullah-i Ahrar hazretleri gibi birçok büyük zatlar, çok zengindi.

Peygamber efendimiz, “İnsanların en iyisi, onlara faydası çok olandır” buyuruyor. (Kudaî)

İnsanlara yardım etmek için çalışıp para kazanmak, nâfile ibadet etmekten daha çok sevabdır. Cennetin yüksek derecelerine malla kavuşulur.

 

Üç hadis-i şerif:

“Âhir zamandaki ümmetim için mal sahibi olmak saadettir.” [İ. Rafiî]

“Bir zaman gelir ki, parası olmayan rahat edemez.” [Taberânî]

“Şerefinizi, mallarınızla koruyun!” [İbni Asakir]

Mal kıymetli olduğu için, Kur'an-ı kerimde malla ve canla cihad övülmektedir. (Nisa 95)

Bir başka yazımızda buluşmak üzere kalın sağlıcakla…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.