Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 30.05.2016
Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

Vilayetten beslenip Belediyede yumurtlayan koro

Valilik üstü dokunulmazlık imtiyazında program faaliyetlerinde bulunan Devlet Türk Halk Müziği Korosu, kuruluşundan bu güne kadar, birçok mülkiye amirin isteğinde anlamlı gün ve gecelerde sahnelere indirilmiş değiller. Valilere sundukları en büyük mazeretleri, Bakanlıktan izin alın” bahanesi olmuştur. Halk Müziğinin sahibi halk sanatçılarına da nota dili konuş yoksa nota yersin teşbihindeler. Bu itici tutumuna karşılık bir kısım vali ve halk koronun faaliyetlerine katılmamaları, koroya göre hiç de dert değil. Cana minnet tavrını akıllara getirmedeler. Orantıda ise, ŞURKAV da Sayın Halil Balıkçı tek başına bir koro etmekte.

Vilayetin mülkiyetinde olan binadan beslenen Koronun yılık çalışma programları, Belediye başkanlığı kültür faaliyetlerine uyarlı görününce, halk dilinde Evde beslenip Komşunun kümesinde çift sarılı yumurtlayan tavuk tekerlemesini akıllara gelmekte. Bu Akademik star sanatçılar nota bilmeyenlerin selamına durmaz iken, ne hikmetse nota ile işi olmayan saz ve söz sanatçılarla aynı ekran aynı  sahnelerdeler .   

Asıl mesele vilayet, belediye ayrımcılığı değil.  Söz konusu koronun daha rahat bir idari binaya yerleşmesidir.   İstiklal madalyası hak etmiş, kurtuluş savaşının tarihi izlerini taşıyan bir mekanda, araştırmaya dayalı geziye gelen ziyaretçilere, eğitim amaçlı  öğrencilere, Adli tıp binasından  cenazesini  almaya gelen ölü  sahiplerine, üstatlar müzik  icrasındalar, lütfen sesiz olalım..!  uyarısını kimler nasıl yapacak meselesidir. Bakanlıktan izin isteyen koro başkanlığından yer istesin….!

Çevre sakinleri ile halkı üzen, ağıtlar ve zılgıtların iç içe  olması. Koronun Bulunduğu  yerden çıkarılıp, daha rahat bir mekana taşınmasıdır. Müslüm  Gürses ve Kurtuluş müzesi tam bir Tarihi külliye olmalı.  Sayın valimiz İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Nihat Çiftçi, İl Kültür Müdürlüğü Bu saraylı müzisyenlere saray gibi bir yer tahsisi etmeliler. Derleme, Araştırma, Halk konserleri, halk sanatçılarına eğitim vererek, halka açılmalı. Halk dili çift sarılı yumurta tekerlemesi benzetiminden , koroya bin çeken sayın Halil Balıkçı gerisinden çıkmalı. Müzik şehri bölge korosu olmalı.    

Başta  dedik ya….!

 

VİLAYETTE  BESLENİP BELEDİYEDE  YUMURTLAYAN  KORO…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.